Barbaros'un hayatı sahnede

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projeleri kapsamında Barbaros Hayrettin Paşa'nın hayatını anlatan Barbaros adlı gösteri hazırlanacak

Perşembe 24.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 30.12.2009
ABONE OL
İSTANBUL 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı (AKBA) Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa üç büyük proje gerçekleştirecek. Projelerden ilki Barbaros isimli bir gösteri. Ajans'ın Sahne ve Görsel Sanatlar Yönetmeni Beyhan Murphy tarafından geliştirilen çağdaş dans ve tiyatro üslubunu bir arada kullanacak gösteride, Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa'nın hayatı, İstanbul'un denizle olan dokusu ve çağdaş yaşamda insan-su ilişkisi ekseninde anlatılacak.

Projelerin ikincisi ise İstanbul'da ilk kez düzenlenecek Opera ve Bale Festivali. Son proje ise 5-10 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek 2. İstanbul Bale Yarışması olacak. Yarışmanın sanat yönetmeni Nilay Yeşiltepe Güngör yarışmanın uluslararası Bale Yarışmaları Federasyonu'na kabul edildiğini hatırlatarak bale severleri 5-10 Temmuz'da düzenlenecek yarışmaya davet etti.

Toplantıda konuşan İstanbul 2010 AKBA Yürütme Kurulu Başkanı Şekip Avdağiç, projelerin, sahne ve gösteri sanatları alanında Türkiye'nin birikimini gözler önüne sereceğini belirtti.

* 2009 YILININ TİYATRO OLAYLARI İÇİN TIKLAYIN