Hitler'in emrinde bir tiyatrocu

Mefisto oyununda, Nazi Almanyası'ndaki bir tiyatrocunun öyküsü üzerinden sanatçının sorumluluğu sorgulanıyor

Pazartesi 28.12.2009
Son Güncelleme: Salı 29.12.2009
ABONE OL
RAGIP Yavuz'un yönettiği, Özdemir İnce'nin Türkçeye çevirdiği, Alman yazar Klaus Mann'ın aynı adlı romanından tiyatroya uyarlanan Mefisto'nun prömiyeri 23 Aralık'ta Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde yapıldı. Oyun, Nazi Almanyası'nda tiyatro aşkı, vicdanının ve tüm değerlerinin önüne geçen Alman oyuncu Gustaf Gründgens'in (oyundaki adıyla Hendrik Höfgen) yaşadıklarını konu alıyor.
Önceleri hükümet karşıtı çalışmalarda yer alan Gründgens, kariyerinde ilerlemek uğruna kendini Nazizmin ellerine teslim ediyor ve Hitler'in atamasıyla Prusya Devlet Tiyatroları'nın genel müdürlüğüne getiriliyor. Bu arada pek çok arkadaşının oyunculuktan men edilmesine, hatta öldürülmelerine göz yumuyor.

Gründgens karakterini canlandıran Yiğit Sertdemir "Yeteneğini Nazizme satan bir sanatçı. Kendini satma, ülkemizde bildik bir kavram. Gründgens, etrafta görebileceğimiz bir karakter" diyor.

Oyunun dramaturgu Sibel Arslan Yeşilay'a göre ise "Çok farklı dönemler ama Türkiye'de de sanatçıların çoğu bir siyasi duruşa sahip değil. Bir siyasi duruş olmalı ve ona uygun hareket edilmeli" diye konuşuyor.

Yeşilay Türkiye'de yaşanan pek çok olayın sahneye taşınmamasını buna bağlıyor: "Gündemi takip eden oyunlar yazılmıyor maalesef. Ben sanatçıların çekindiğini ya da korktuğunu düşünüyorum. Konu çok ama yokmuş gibi davranmayı tercih ediyoruz."

1981'de Istvan Szabo tarafından beyazperde uyarlanan ve en iyi yabancı film Oscar'ını kazanan Mefisto, bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Sadabad Sahnesi'nde.
Tel: 212 321 73 95

* 2009 YILININ TİYATRO OLAYLARI İÇİN TIKLAYIN