Karanlık Korkusu İstanbul'da

Paris, Brüksel'e Rotterdam'da büyük beğeni ile karşılanan Stüdyo Oyuncuları'nın Karanlık Korkusu oyunu, nihayet İstanbul'da

Avrupa'da 0090 Festivali kapsamında Brüksel, Antwerp ve Rotterdam'da ve Fransa'da Türk Mevsimi etkinlikleri kapsamında Paris'te Théâtre du Gymnase'de sahnelenen ve büyük ilgiyle karşılanan Stüdyo Oyuncuları'nın yeni oyunu Karanlık Korkusu, Türkiye'de sahnelenmeye başladı. Şahika Tekand'ın yazıp yönettiği ve rol aldığı oyunda büyükşehirde yaşayan insanın yaşadıkları anlatılıyor. Türkiye'de merakla beklenen oyun, yarın ve her her cuma Nişantaşı'nda bulunan Stüdyo Oyuncuları Sahnesi'nde sahnelenecek. Bunun yanı sıra 21 ve 22 Ocak'ta İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın Şişhane'deki yeni binasında yer alan performans merkezi Salon'da sahnelenecek ilk oyun olacak.

Şahika Tekand'la birlikte Şerif Erol, Arda Kurşunoğlu, Ridade Tuncel, Ahmet Sarıcan'ın rol aldığı oyun, beş oyuncunun tek bir kişiyi aynı anda canlandırmasından oluşuyor. Oyunun amacı günümüz kentli insanının korku ve endişelerini eğlenceli bir üslupla ele almak. Şahika Tekand, "Karanlık Korkusu izleyicinin çok eğlendiği, heyecanlandığı, güldüğü ve belki kendisi hakkında biraz daha derin düşündüğü bir süreç yaratıyor. Fazlasını anlatmayacağım, izleyicinin gelip deneyimlemesi gerek," diyerek izleyicileri sürpriz bir deneyime çağırıyor.

Tekand, böyle bir oyun yazmasının sebep olan kentli insanın hali içinse "Hepimiz uzun zamandır adeta önümüze konulan ve yaklaştıkça daha uzağa götürülen parlak hedeflerin peşinde çabalayıp duruyoruz. Bütün bir dünya vaadediliyor ama nedense yaşadığımız alanlar ve çevremiz gittikçe küçülüyor. Bütün olup bitene seyirci haline getirilip, televizyon karşısında dünyayı ele geçirdiğimiz yanılgısını gerçek kabul ediyoruz. Başkalarının acılarına dönüp bakacak, değiştirmek ve müdahale etmek için parmağımızı kımıldatacak cesaretimiz kalmıyor. Bu gerçekten çok acıklı bir durum," diyor. Karanlık Korkusu,Tekand'ın yazdığı ilk oyunu Gergedanlaşma'dan (1993) bu yana yedinci tiyatro oyunu.

Tekand yurtdışında oyunun aldığı tepkilerden de hayli memnun. "Oyun nerede ve kimlere oynanırsa oynansın, hep aynı sıcak tepkiyle karşılandı. Oyunda konuşma son derece önemli olmasına karşın, farklı dildeki seyirci tarafından da çok beğenildi. Görünen o ki daha pek çok Avrupa ülkesinde, pek çok festivale katılarak birkaç yıl daha bu oyunu oynanmaya devam edecek." diyor.

Stüdyo Oyuncuları 20 yaşında
20 yıldır oyun sahneleyen Stüdyo Oyuncuları, hem yurtiçinde hem de yurtdışında beğeniyle takip edilen üretken, çağdaş ve özel bir tiyatro grubu. 1988'de Şahika Tekand ve Esat Tekand tarafından oluşturulan Oyunculuk ve Sanat Stüdyosu'nun gösteri topluluğu olarak kurulan ve 1990 yılından beri profesyonel olarak çalışan Stüdyo Oyuncuları bu yıl 20. yıllarını kutluyor. Şahika Tekand'ın geliştirdiği 'Performativ Sahneleme ve Oyunculuk' yöntemi ile tanınan Stüdyo Oyuncuları kendi oyuncu kadrosunu da yetiştiriyor. Pek çok genç oyuncuya eğitim veren Şahika Tekand, "Öğrencilerime her şeyden önce oyuncu olmakla yetinmeyip, bir sanatçı olabilmek için çaba harcamak gerektiğini anlatmaya çalışıyorum" diyor.

BİZE ULAŞIN