"Atuan Mezarları" bu kez CKM’de

Oyuncular Tiyatro Grubu, Kanadalı yazar Ursula Le Guin’in günümüz kadınının üzerindeki katı, kuralcı ve baskıcı yapıyı eleştiren aynı adlı romanından Selma Köksal’ın oyunlaştırıp yönettiği, “Atuan Mezarları” oyununu; 31 Ocak 2010, Pazar günü 15:00 ve 20:45 saatlerinde, Caddebostan Kültür Merkezi’nde (CKM) sahneliyor!

Oyuncular Tiyatro Grubu'nun, 34. İsmet Küntay Tiyatro Özel Ödülü'nü kazanan ve Tiyatro Dergisi'nin 2009 yılı için dağıtacağı ödüllere 4 dalda aday olan oyunu, asırlardır süregelen kadın sorunlarını, bir kadın olarak yaşamayı sahneye taşıyor. Sahnelendiği her yerde büyük beğeni toplayan "Atuan Mezarları"; iç dünyasında kaybolan ancak kendini arama cesaretini göstererek, özgürlüğün bir seçim ve ağır bir sorumluluk olduğunu anlayan başkahraman "Tenar"ın, kendisini seyirciyle birlikte keşfediş öyküsünü anlatıyor.

Kadın özgürlüğünü engelleyen tüm değerleri yansıtan eski bir mezar kentte geçen oyunda; bağnazlık ve katı gelenekler, fantastik bir atmosfer içinde seyirciye aktarılıyor. Oyun; günümüz kadınının üzerindeki katı, kuralcı, baskıcı yapıyı eleştirerek, bu yapının yıkımı ile kadının özgürlüğünü ve kimliğini bulma çabasını ele alıyor.

Sosyalist ve feminist yazımın olduğu kadar, fantastik yazımın da en güçlü kalemlerinden biri olan Ursula Le Guin'in, "Yerdeniz Üçlemesi"nin ikinci kitabı olan "Atuan Mezarları"; yazarın deyimiyle, "Bir kız çocuğunun büyüyüp kadın olma süreci"ni anlatıyor. Ana teması; doğum, yeniden doğum, yıkım, özgürlük olan eser, seyircisini Le Guin'in yaratıcı dünyasını keşfetmeye çağırıyor.

Oyuncular Tiyatro Grubu'nun kurucularından Selma Köksal'ın oyunlaştırdığı ve yönettiği "Atuan Mezarları"; 14 kişilik oyuncu kadrosuyla, tiyatro sahnesinde fantastik bir dünya yaratıyor. Oyun; dramatik sahneler, ayin sahneleri ve ritüellerin yapıldığı dans sahneleri ile oldukça etkileyici.

Oyuncular Tiyatro Grubu tarafından Kültür Bakanlığı'nın desteğiyle sahnelenen "Atuan Mezarları"; 31 Ocak 2010, Pazar günü 15:00 ve 20:45 saatlerinde iki seans olarak CKM'de izlenebilir.

Bilet Ücretleri:
Tam: 30 TL.
Öğrenci: 20 TL.
BİZE ULAŞIN