Anadolu tiyatroları da unutulmadı

Türk Tiyatrosu ve Sineması’nın duayen oyuncularından Sadri Alışık (1925–1995) anısına bu yıl ilk kez düzenlenen “1. Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Oyuncu Ödülleri” gecesi Ankara Devlet Tiyatrosu Şinasi Sahnesi’nde 17 Mayıs 2010 Pazartesi gecesi Efes Pilsen sponsorluğunda gerçekleşecek.

Ankara'da sahnelenen ve Anadolu'nun dört bir köşesinden Ankara'ya gelerek perde açan tiyatro topluluklarında emek veren sanatçıları yüreklendirmeyi ve ödüllendirmeyi amaçlayan ödüller, Prof. Dr. Sevda Şener başkanlığında ve Gülşen Karakadıoğlu, Prof. Dr. Nurhan Karadağ, Gülgün Kutlu, Ülker Köksal, Doç. Dr. Selda Öndül, Yrd. Doç. Dr. Filiz Elmas'dan oluşan seçici kurul tarafından belirlendi.

Bu yıl 15. si düzenlenen "Sadri Alışık Tiyatro Oyuncu Ödülleri"nin İstanbul jürisinin başkanı olan ve ödüllerin Ankara ayağıyla eşgüdümü sağlayan Üstün Akmen, "Bu ödüllerle, Anadolu tiyatrolarını da ödüllendirmek, dolayısıyla ödül mekanizmasını İstanbul'un tekelinden kurtarmak adına Türkiye'de bir ilk gerçekleşiyor," dedi.

Seçici Kurul'un, turneler düzenleyerek Anadolu'yu büyük bir özveriyle dolaşmalarının yanı sıra, duru ve düzeyli oyunlar sahneledikleri; Anadolu insanına doğru tiyatro örnekleri sergiledikleri gerekçeleriyle Samsun Sanat Tiyatrosu'nun da Seçici Kurul Özel Ödülü'ne değer görüldüğünü söyleyen Üstün Akmen, "1. Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Oyuncu Ödülü" layık görülen adayların birkaç gün içinde açıklanacağı bilgisini verdi.
BİZE ULAŞIN