Balçın son yolculuğuna uğurlandı

Pazartesi 06.09.2010 00:00
ABONE OL
İstanbul Şehir Tiyatroları sanatçısı Süleyman Balçın (63), son yolculuğuna uğurlandı. Geçirdiği kolon kanseri rahatsızlığı nedeniyle evinde vefat eden Balçın için Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde bir tören düzenlendi.

Törende konuşan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşenil Şamlıoğlu, Balçın'ın son günlerinde çok yorulduğunu ifade etti. Şamlıoğlu, Balçın'a hitaben, ''Ben sizinle karşılıklı, sahnede ya da bir oyunda yorulmayı isterdim. Size, çok hafiflediğiniz, huzur bulduğunuz ve yine bizlerle olduğunuz bir süreç diliyorum'' dedi.

İstanbul Şehir Tiyatroları eski Genel Sanat Yönetmeni Orhan Alkaya da Balçın'ın kimsenin arkasından konuşmayan, tahammül gücü çok yüksek bir insan olduğunu anlattı. Alkaya, ''Bazı insanlar vardır, bir nefesle bir hatırayla bile bir yapıyı güçlendirirler. Bu yitirilişin ardından ben herkese biraz Süleymanlık diliyorum. Süleyman'ı hepimiz çok özleyeceğiz'' diye konuştu.

Tiyatrocu Münir Kutlu da ''Sadece bir dostu, arkadaşı değil, iyi bir insanı kaybetmiş durumdayız. O, hepimizin dostu ve arkadaşıydı. Ruhu şad olsun'' ifadesini kullandı.

Törene, Balçın'ın eşi Jale, kızı Neslihan ve oğlu Ercan Balçın ile çok sayıda tiyatro sanatçısı katıldı.
Balçın, öğle vakti Karacaahmet'te kılınacak cenaze namazının ardından Kandilli Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

1947 yılında Kütahya'da doğan Süleyman Balçın, 1972 yılında Şehir Tiyatrolarına katıldı. Balçın, Unutulan Adam (2002), Bizans Düştü (2003), Hakimiyet-i Milliye Aşevi (2003), Tozlu Çizmeler (2007) gibi oyunlarda sahne aldı.