Dot yeni sezona "Malafa"*yla başlıyor

Dot Tiyatrosu, 2010-2011 tiyatro sezonuna Hakan Günday'ın romanından oyunlaştırılan "Malafa" ile başlıyor.

Çarşamba 08.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 08.09.2010 16:52
ABONE OL
Dot ekibi yeni tiyatro sezonunu Hakan Günday tarafından kaleme alınan ve yine yazarın kendisi tarafından oyunlaştırılan "Malafa" ile açıyor. Yönetmenliğini Murat Daltaban'ın üstlendiği oyun prömiyerini 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali'nde yapmıştı. Oyunda Berrak Kuş, Cemil Büyükdöğerli, Emel Çölgeçen, Elvin Aydoğdu, İbrahim Selim, Mert Can Sevimli, Onur Öztay, Pınar Töre, Rıza Kocaoğlu, Tuğrul Tülek ve Yusuf Akgün rol alıyor. 24 Eylülden itibaren sezon boyunca Dot sahnesinde izlenebilecek oyunun konusu şöyle:

Topaz Jewellery Center, Türkiye'nin en büyük kuyumcusudur. Her biri yedi yüz metrekare olan dört katta, tonla mücevher alıcılarını bekler. Alıcılar, turistlerdir. Satıcılara ise tezgâhtar denir. Malafa, turistlerle tezgâhtarların çarpışmasını anlatır.

Bu çarpışmada havaya saçılan altın tozlarının ışığında atılan bin bir tezgâhı anlatır. Topaz'da tezgâh, hayattır. Satmak için her şey yapılır. Şiddetten şehvete kadar, bütün yollardan gidilir. Yol kalmayınca yenisi açılır.

Malafa, satmanın ve satın almanın öyküsü. Satmak için kendilerinden vazgeçenlerin, satın almak için kendilerini kaybedenlerin öyküsü. İnsanların değil, ancak paranın yolculuğu olan turizmin öyküsü. Tezgâhtarların sattıkça, sattıkları mallara dönüşmeleriyle ilgili. Turistlerin satın aldıkça, nefret ettikleri iş hayatlarından intikam almalarıyla ilgili. Malafa, her şeye inanmak için valizini toplamış olanla, her şeye inandırmak için yatağından kalkanın karşılaşması. Topaz adındaki dev kuyumcuda mücevherler küçük bir ayrıntı. Önemli olan, içine her şeyin dahil olduğu "tatil" adındaki zaman diliminde, turisti, şehvet, şiddet ve eğlenceye boğmak. Önemli olan, gerçek hayatla turistin arasına, altından bir duvar örmek. Önemli olan ne varsa unutmak isteyen turiste, bir tezgâhın ardından, hayatının gösterisini sunmak. Sonra da bütün bunların bedelini ödemek için yanında para yoksa taksit yapmak. Satmak, daima satmak. Sattıkça delirmek. Delirdikçe de satın almak.


* Malafa: Önceden delinmiş parçaları tornalamaya özgü torna tezgâhı bağlama aleti.