'Chicago' 13 gösterim için İstanbul'da

Dünyanın en ünlü müzikallerinden 'Chicago', 1-9 Ekim tarihlerinde TİM Show Center'da ilk kez Türk izleyicisiyle buluşacak. Eser; aşk, cinayet ve ihanet üçgenini anlatıyor

Pazartesi 20.09.2010
Son Güncelleme: Pazartesi 20.09.2010
ABONE OL
Dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü müzikallerinden biri olan 'Chicago', ilk kez Türkiye'de! TİM Show Center'da 1-9 Ekim tarihleri arasında sahnelenecek ünlü müzikal, 13 ülkeyi kapsayan dünya turnesinde İstanbullu sanatseverlerle buluşacak.

İNCE ELENİP SIK DOKUNDU
TİM Show Center yetkilileri, müzikali Türkiye'ye getirmek için zorlu bir süreçten geçtiklerini söylüyor: "TİM'de daha önce kimlerin sahne aldığını kontrol ettiler. Amerika'dan defalarca uzmanlar yolladılar. Uzun bir sürecin ardından oyunun sahnelenmesine izin verildi." Müzikalin Türkiye'ye getirilmesi ve oyunun sahnelenmesi için de 1.5 milyon dolarlık dev bir bütçenin ayrıldığını belirtildi. Amerikan New York Times gazetesi, 'Chicago' müzikalinin 1975 yılından bu yana dünyanın dört bir tarafında hâlâ büyük ilgiyle karşılanması hakkında, "Müzikal, 1920'li yıllarda geçen gerçek bir hikayeye dayanıyor. Hikayenin gerçekliği etkisini güçlendiriyor. İçinde aşk, cinayet, şiddet ve ihanetin olması, karakterlerin son derece usta isimler tarafından canlandırılması da ilginin her daim yüksek olmasını sağlıyor" diye yazdı.

DENEYİMLİ EKİP
Eserin yönetmenliğini Walter Bobbie üstleniyor. Koreografisi Ann Reinking tarafından yapılan, kostüm tasarımı Ivey Long'a, ışık tasarımı Ken Billington'a ait olan 'Chicago'nun ses tasarımı ise Scott Lehrer imzası taşıyor.

ACILI BİR AŞK HİKAYESİ
1920'lerde
geçen 'Chicago'da kendisini terk etmekle tehdit eden sevgilisini öldüren 'Roxie Hart'ın hikayesi anlatılıyor. İdama mahkum edilmekten korkan 'Roxie', Chicago'nun en kurnaz ceza avukatını tutarak halkı ve medyayı kandırmayı başarır. Avukatı Billy Flynn, kasıtlı cinayeti duygu yüklü manşetlere taşıyarak müvekkilini beraat ettirir. Medyanın sayesinde idamdan kurtulan revü dansçısı 'Roxie', işlediği suçu sahnede anlatmaya başlar.

FİLMİ DE ÇEKİLDİ
'Chicago'nun orijinal Broadway prodüksiyonu 3 Haziran 1975'te, 46. Cadde Tiyatrosu'nda sahnelenmeye başladı. 12 Ocak 2010 itibariyle 5 bin 700'ün üzerinde sahnelenen müzikal 2002'de filme çekildi. Başrolünde Nicole Kidman oynadı.