Dot'tan iki yeni oyun

Geçen sezon çok ses getiren oyunlara imza atan Tiyatro Dot, bugün tekrar perde açıyor. Dot, bu sezon iki yeni oyunla seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor

Cuma 24.09.2010
Son Güncelleme: Cuma 24.09.2010
ABONE OL
Muhalif tavrıyla geçen sezonun ses getiren işlerine imza atan Tiyatro Dot, bugün yeni sezonu açıyor. Topluluk yeni sezona, 17. Uluslararası Tiyatro Festivali için hazırlanan Malafa adlı oyunla merhaba diyecek. Türk yeraltı edebiyatının en önemli isimlerinden biri kabul edilen Hakan Günday'ın eserinden sahneye uyarladığı Malafa, alışverişin 'şeytani' tarafına odaklanan bir oyun. Malafa'nın festival kapsamında sadece üç kez sahnelendiğini hatırlatan Tiyatro Dot'un kurucusu ve yönetmeni Murat Daltaban, oyunun Dot'un Beyoğlu'ndaki Mısır Apartmanı'ndaki sahnesinde sahneleneceğini söylüyor.

Geçen sezonun sonlarına doğru sahnelenmeye başlayan Punk Rock'ın da Dotmarsta'da seyirci karşısına çıkacağını belirten Daltaban, yeni sezon için iki yeni oyun hazırladıklarını anlatıyor. Daltaban, bunlardan ilkinin 1998 yapımı bir film olan Festen'den uyarlama olduğunu sözlerine ekliyor: "Kutlama olarak Türkçeleştireceğimiz Festen, dogmacı klasik bir film. Filmin tiyatro için birçok uyarlaması var. Biz David Eldridge'nin uyarlamasından yola çıktık" diyen Daltaban, oyunun büyük bir prodüksiyon olarak Sarıyer'de kurulacak bir çadırda, aralık ayı içerisinde sahneleneceğini belirtiyor.

İYİ PERFORMANS GEREK
Tiyatro Dot'un bu sezon için hazırlıklarına başladığı diğer bir oyun ise 2010 Edinburgh Tiyatro Festivali'nde prömiyer yapan Beautiful Burnout olacak. Ancak Daltaban'a göre, oyunu sahnelemeden önce oyuncular zorlu bir idmandan geçecek.

"Nasıl Türkçeleştireceğimizi bilmediğimiz oyun için uzun bir hazırlık sürecine ihtiyacımız var. Bu boks üzerine bir oyun ve oyuncuların performansı çok önemli. Çünkü bir buçuk saat boyunca sahne üzerinde beden performansına dayalı bir iş var. Onun için oyuncuların boks çalışması gerekiyordu ve başladılar. Haftanın üç günü boks çalışıyorlar her günde günlük idman yapıyorlar. İlk üç ay bu antrenman için çalışacağız, daha sonra da bir üç ay prova yapacağız. Toplamda altı ay çalışacağız yani bu oyun için" diye konuşan Daltaban, oyuncuların istenilen performans düzeyine ulaşmaları durumunda oyunun sezon sonuna doğru sahneleneceğini söylüyor.