İş Sanat perdeyi BİFO ve Say ile açıyor

Perşembe 30.09.2010
Son Güncelleme: Perşembe 30.09.2010
ABONE OL
11. yılına giren İş Sanat, 2010-2011 sezonunu 3 Kasım'da açıyor. Açılışı şef Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), piyanist Fazıl Say ile birlikte yapacak. Bu sezon, İş Sanat'ta 16 klasik müzik, altı caz, yedi dünya müziği ve altı geleneksel müzik konseriyle altı çocuk etkinliği, üç dans gösterisi ve beş şiir dinletisi olmak üzere, 49 etkinlik seyirciyle buluşacak.

İş Sanat'ın gelenekselleşen Virtuoso serisi bu sezon, 20. yüzyılın en büyük piyanistlerinden kabul edilen Vladimir Ashkenazy ile oğlu Vovka Ashkenazy'nin bir araya geleceği konserle başlıyor. Martta, Rus kemancı Vadim Repin'e piyanist Nikolai Lugansky eşlik edecek. Ünlü piyanist Arcadi Volodos, repertuarından örnekler seslendireceği konserle Virtuoso serisinin son konuğu olacak.

Klasik müzik severler 2010'u Londra Flarmoni orkestrasıyla birlikte olan sahne alacak bir Türk sanatçıyla, Hüseyin Sermet'le uğurlarken, yeni yıla İş Sanat'ın gelenekselleşen Strauss konseriyle girecekler. Strauss'u bu yıl valsin anavatanı Viyana'dan gelen Strauss Festival Orchestra Vienna yorumlayacak. Ayrıca Soweto Gospel Choir, yılbaşı konserinde İstanbullular ile buluşacak.

Tabii caz da İş Sanat'ın programında önemli bir yer tutuyor. Yıl boyunca gerçekleştirilecek altı caz konserinden biri, üç Grammy ödüllü Dianne Reeves'inki olacak.

Dünya müziği bölümünün ilk konuğu Mayra'nın ardından Viktor Lazlo ve Ute Lemper sahneye çıkacak. Ve flamenko gitarın ustası Paco Pena da Türkiye'deki dinleyicileriyle buluşacak.

Tango Fire Company of B u e n o s Aires'in dans gösterisiyle sahneye çıkacağı İş Sanat'ın sezon programında tiyatrocu Mehmet Ali Alabora ve piyanist Emir Gamsızoğlu tarafından hazırlanan 'Çocuklar İçin Notada Yazmayanlar' devam ediyor. Arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu, yeni projesinin dünya prömiyerini yapacak. Biletler 4 Ekim'de satışa çıkıyor.
www.issanat.com.tr