"Mağara Adamı" Başkente geliyor

''Arka Sokaklar'' dizisinde uzun süredir ''Komiser Mesut'' karakterini canlandıran tiyatro ve sinema oyuncusu Şevket Çoruh, yeni yılda Başkent seyircisiyle buluşacak. Sanatçının tek kişilik oyunu ''Mağara Adamı'', Ocak ayında Ankara'da izleyici karşısına çıkacak.

  1. Haberler
  2. Kültür Sanat
Cuma 17.12.2010 11:40 ABONE OL
''Çakallarla Dans'' filminin galası için Ankara'ya konuk olan Çoruh, ''Mağara Adamı-Caveman'' adlı tek kişilik gösterisiyle Ocak ayının üçüncü ve dördüncü haftalarında Ankara'da sanatseverlerle olacağını söyledi.

* OYUNDAN KARELER İÇİN TIKLAYIN

Bu yıl hem ''Arka Sokaklar'' dizisinin çekimlerine devam ettiğini, hem de ''Çakallarla Dans'' filminde kamera karşısına geçtiğini anımsatan sanatçı, ''Açıkçası bu sene en ciddiye aldığım, beni en mutlu eden proje (Mağara Adamı)'' dedi.

İlk kez tek kişilik bir oyunda tiyatroseverlerin karşısına çıkacağını dile getiren Çoruh, gösterinin ana temasının kadın-erkek ilişkileri olduğunu vurguladı.

Çoruh, oyunla ilgili şu bilgileri aktardı:
''Mağara Adamı'nın içinde, kadın ve erkeğin mağara döneminden günümüze kadar yaşadıkları sancılar, birlikte olmanın verdiği başka başka duygular yer alıyor. O duyguları, düşünceleri, çatışmayı anlatan; anne-babamızın, çevremizde gördüğümüz tüm çiftlerin yaşadığı çatışmaları sahneye tek başına bir erkeğin koyması ve o erkekle beraber bu işin çözümlemesi... Kadın ve erkeğin neden anlaşamadığı, neden beraberken çatışmalar içinde, zorluklar içinde olduğu ama bunların yanında çok eğlendikleri, çok keyif aldıkları yerleri de anlatan çok özel bir oyun.''

Çoruh, bu oyunun dünyanın 35 ülkesinde 17 farklı dilde oynandığını söyledi.

''ÇAKALLARLA DANS''
Bu hafta gösterime giren ''Çakallarla Dans'' filminin başrolünü de üstlenen Çoruh, ''Aynı mahallede büyüyen, bir çıkar yol bulup, hayatlarını daha güzelleştirme çabalarını tehlikeli ilişkilere bağlayan ve bu tehlikeli ilişkilerin sonunda da başlarına birden fazla olay gelen 4 arkadaşın hikayesini anlatıyor'' sözleriyle filme ilişkin bilgi verdi.
Murat Şeker'in senaryosunu yazdığı ve yönettiği filmin, bu soğuk kış gecelerinde seyircinin içini ısıtacağına inandığını ifade eden sanatçı, sinema anlamında yazın başlayacak yeni projelerinin de olduğunu, bunların da bir süre sonra netlik kazanmasını beklediğini belirtti.

''KOMİSER MESUT KARAKTERİ''
''Arka Sokaklar'' adlı televizyon dizisinde de ''Komiser Mesut''' rolüyle seyirciyle buluşan Çoruh, uzun süredir üstlendiği ''Komiser Mesut'' karakterinin polislere bakış açısını değiştirip değiştirmediği sorusunu şöyle yanıtladı:

''Ben bir polisiye filmin içindeyim ve o filmin içinde bir karakter canlandırıyorum. Benimki dünyada bir sürü örneği olan polisiye karakterlerden bir tanesi, Mesut karakteri. Bana verilen rol de olaylara daha sert, katı, acımasız ve gerçekçi yaklaşan bir tip. Ben karakterimi oynuyorum. Bu benim polisler hakkındaki düşüncelerimi değiştirmez. Dediğim gibi bir rol verilmiş yani. Şimdiye kadar oynadığım her şeyde, 'İnşaat'' filminde de inşaatçı karakterine bakış açım değişmedi.''

BROADWAY TARİHİNİN EN UZUN SOLUKLU TEK KİŞİLİK KOMEDİSİ
Şevket Çoruh'un izleyici karşısına çıktığı ''Mağara Adamı'' isimli yapıt, ''Broadway tarihinin en uzun soluklu tek kişilik komedisi''. Oyunun Amerikalı yazarı Rob Becker ''kadınlarla erkekleri bu kadar farklı kılan nedir?'' sorusundan yola çıkarak eseri 3 yılı aşkın sürede yazdı.

Bu süreçte Becker, antropoloji, tarih öncesi çağlar, psikoloji, sosyoloji ve mitoloji alanlarında çalıştı. Orijinal ismiyle ''Defending The Caveman'' (Mağara Adamını Savunmak) ilk olarak 1991 yılında San Francisco'da oynandı. 1995'te Broadway'de oynanmaya başlanan ve Guiness Rekorlar Kitabı'na 'Broadway'de en uzun gösteri yapan tek kişilik oyun' olarak giren bu oyun 10 milyondan fazla insana ulaştı.

BUGÜN NELER OLDU