İstanbul Devlet Opera ve Balesi 50 yaşında!

  1. Haberler
  2. Kültür Sanat
Perşembe 23.12.2010 ABONE OL
İSTANBUL Devlet Opera ve Balesi (İDOB), yarım asrı devirdi. Yarın Süreyya Operası'nda, 50.Yıl Kutlama Konseri gerçekleştirilecek. Konser öncesinde, 50 yıl önce Tepebaşı'nda İstanbul Şehir Operası'nın ilk temsili Tosca'da görev alan sanatçılara da plaket verilecek. Konserde ise şimdiye kadar İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde sahnelenen ve ilgi görmüş eserlerden, aryalar ve koral bölümler var. Gecede orkestrayı şef Serdar Yalçın yönetecek. Solistler ise Gülbin Kunduz, Caner Akgün, Hüseyin Likos, Efsun Öztoprak, Sedat Öztoprak, Gülgez Altındağ, Bülent Atak ve Sema Günsoy. Atatürk Külter Merkezi'nin hâlâ kapalı olması nedeniyle, İstanbul Devlet Opera ve Balesi, bu sezon Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi ve Beşiktaş Fulya Gösteri Merkezi'nde temsillerine devam ediyor.

50. yıl vesilesiyle konuştuğumuz İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü Suat Arıkan da, AKM'nin kapalı olmasından ötürü yaşanan sıkıntılara dikkat çekti. "Opera ve bale sanatlarını icra etmek,özel koşullar gerektirir. Sanatçıların hazır olmaları yetmez, onların sanatlarını sergileyebilecek fiziki ortamın da hazır olması gerek. İşte bu yüzden dünyanın her yerinde opera evleri görsel bir şölen gibidir" diyen Arıkan sözlerini, "Dönemin mimari özelliklerini yansıtan ve insanların üzerinde bu etkiyi yapabilen bir yapıydı AKM. Hem sanatsal beklentilere, hem de estetik olarak bu işlevi gören bu yapıdan geçici olarak uzaklaşmış olmak, elbette hem izleyici üzerinde, hem de sanatçılar üzerinde olumsuz etkiler yarattı. Bu sadece psikolojik değil, aynı zamanda repertuvar değişikliği olarak ta kendini gösterdi" diye sürdürdü.

TÜRKİYE PRÖMİYERLERİ
İDOB olarak bu sezonda daha önce sahnelenmiş olan eserlerin yanı sıra Türkiye'de henüz oynamamış eserleri de sahnelediklerini belirten Arıkan, "Kadıköy Beledeyesi'nin hayat verdiği Süreyya Operası'ndaki temsillerimiz sürerken, Avrupa yakasında da bir sahnemiz oldu. Beşiktaş Belediyesi ile yaptığımız protokolle, Fulya Sanat adıyla, sanat hayatına başlayan yeni mekânda, özellikle gelecek sezon için program hazırlığı içindeyiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU