"Don Juan" Ankara’da!

Mozart’ın uvertürünü gösteriminden bir gece önce sabaha karşı tamamladığı "Don Giovanni" Operası, 1 Şubat’ta Ankara’da prömiyer yapacak...

Wolfgang Amadeus Mozart'ın uvertürünü gösteriminden bir gece önce sabaha karşı tamamladığı "Don Giovanni" operası, 1 Şubat'ta Ankara'da prömiyer yapacak.

Eserin rejisörü Yekta Kara, "Don Giovanni" operasının kendisi için çok özel olduğunu belirterek, "Bu benim Don Giovanni ile üçüncü hesaplaşmam. 1980 yılında yine Ankara'da sahnelenmişti ben de Donna Elvira rolünü oynamış ve eserin dramaturgluğunu yapmıştım. Daha sonra 1987'de İstanbul Devlet Opera ve Balesinde eseri sahneye koydum. Şimdi yeniden Ankara'dayım" dedi.

Don Giovanni'nin asırlar boyu pek çok yazarı, sanatçıyı etkilediğini dile getiren Kara, "Bu etkileşim içerisinde Mozart ve Da Ponte ikilisinin yarattığı Don Giovanni operası çok önemlidir. Mozart, bu eseri babasının vefatından sonra yazar. Babası onun için çok önemlidir. Ben bu eseri Mozart'ın ölümle hesaplaşması, ölümü sorgulaması olarak görüyorum. Ben de eserin bu versiyonunda ölümle yaşam arasındaki ince çizgiye dikkati çekiyorum" diye konuştu.


"SEYİRCİ ÖZGÜN BİR ESER İZLEYECEK"
Bugüne kadar yurt içinde ve yurt dışında birçok eser sahneye koyduğunu anlatan Kara, kendisi için "Don Giovanni" ve "Karmen" operalarının önemli bir yeri olduğunu ifade etti.

Her iki operada biri kadın diğeri erkek karakterlerin boyun eğmediğini, ölüme meydan okuduğunu ve söyleyecek sözü olduğunu vurgulayan Kara, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu tür karakterler beni çok etkiliyor. Don Giovanni çok zor bir operadır. Seyirci 1 Şubat'ta özgün bir eser, bugüne kadar yapılmamış bir konsept ve yorum izleyecek. Beğeneceklerini ümit ediyorum. Ben, Don Giovanni'yi zamansız ve mekansız olarak düşündüm. O öylesine özgün bir karakter ki onu belli bir zaman dilimine ve mekana hapsetmek hakkını kendimde görmüyorum. Bu karakter, 17. yüzyıldan günümüze ulaşmış, bundan sonra da yaşamaya devam edecek.

Kendi yorumumda Don Giovanni'yi bir kahraman olarak görüyorum. Kendime hep şunu sordum; Don Giovanni basit, sıradan bir çapkın mı? Kadınlara düşkünlüğüyle bilinen yakışıklı bir asilzade, parası var. Zamanı çok ve çapkınlık yapıyor. Güzel çirkin, esmer sarışın, zayıf şişman bütün bu kadınların peşinden koşturan sıradan bir çapkın mı, yoksa bu adamın başka bir derdi mi var? Çoğu kişi Don Giovanni'yi anti kahraman olarak görür. Ben Don Giovanni'yi basit bir çapkın olarak asla görmedim, görmem mümkün değil. O, inanılmaz cesur, asla boyun eğmeyen, herkese kafa tutan, bunu yaşama ve ölüme dahi kafa tutabilecek noktaya getiren gerçek bir kahraman. Onun için bir kadınla birlikte olmak önemli değil, o bir kadını fethetme sürecini yaşamak istiyor."


DON GIOVANİ OPERASI
İspanyol asilzadesi Don Juan'ın hayatını konu alan Don Giovanni operasını Yekta Kara sahneye koyuyor. Eserin orkestra şefliğini Winfried Müller ve Suny Muratov, koro şefliğini Alessandro Cedrone üstleniyor. Dekoru Christian Floeren, kostümleri Şanda Zıpçı, ışığı Fuat Gök'e ait eserde sahnede yaklaşık 60 kişilik bir ekip yer alıyor.

Don Giovanni rolünü Eralp Kıyıcı ve Serkan Kocadere, Donna Anna rolünde Feryal Türkoğlu ve Seda Aracı, Don Ottavio rolünde Ayhan Uştuk, Senol Talınlı ve Murat Karahan, II. Commendatore rolünü Mithat Karakelle ve Özgür Savaş Gençtürk, Donna Elvira rolünü Esin Talınlı ve Mehlika Karadeniz, Leporello rolünü Sabri Karabudak ve Kemal Yaşar, Zerlina rolünü Görkem Ezgi Yıldırım ve Burcu Soysev, Masetto rolünü Cem Beran Sertkaya ve Berkant Coşkun üstleniyor.

17. yüzyılın başlarında tiyatro sahnelerine çıkan ve Endülüslü Don Juan'ın hayatını konu alan Mozart'ın Don Giovanni operası, 1 Şubat'ta sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

BİZE ULAŞIN