Huzur Sokağı izdihamı!

Fatih Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde izleyiciyle buluşan “Huzur Sokağı” adlı tiyatro oyunu büyük beğeni gördü.

Şule Yüksel Şenler'in danışmanlığında hazırlanan ve kadrosunda sanatçı Yaşar Alptekin'in de bulunduğu "Huzur Sokağı" adlı tiyatro oyunu, Fatih Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde seyirciyle buluştu. Fatihliler'in yoğun ilgi gösterdiği oyunda yaşanan izdiham nedeniyle salonda yer bulamayanlar 2 saatlik oyunu ayakta izlediler. Kavuşulamayan bir aşk hikayesini anlatan oyunun final sahnesinde izleyenler duygu seline kapılarak gözyaşlarına hakim olamazken, oyun sonunda izleyiciler oyuncuları dakikalarca alkışladılar.

Şule Yüksel Şenler'in rahatsızlığı nedeniyle oyuna kardeşi Gonca Gülsel Şenler katılarak, oyuncuları tek tek tebrik etti. Gonca Gülsel Şenler, yıllar önce büyük mücadele neticesinde ablası tarafından yazılan romanın bugün aslına uygun olarak tiyatro sahnesine yansıtılmasından mutluluk duyduğunu ifade etti. Ablası Şule Yüksel Şenler'in romanın sahneye taşınmasını canı gönülden tasvip ettiğini ve tam destek verdiğini belirten Şenler, oyun sonrası İstanbul Temaşa Tiyatrosu'na teşekkürlerini iletti.

Genel Sanat Yönetmeni Kaan Basmacıoğlu, satış rekorları kıran, her yaştan ve her kesimden onbinler tarafından aynı ilgi ve heyecanla okunan Huzur Sokağı romanını tiyatro perdesine yansıtarak unuttuğumuz değerleri tekrardan hatırlamak, hatırlatmak, sahiplenmek ve sahnelemek adına gelenekseli gelecekle buluşturmayı hedeflediklerini belirtti. Basmacıoğlu, 12 Kasım'da CRR'de üst düzey protokolün de katılımıyla gerçekleştirilecek galaya tüm tiyatroseverleri davet etti.

"Huzur Sokağı" oyunu 20 Ekim günü saat 20.00'de Bahçelievler Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi'nde, 21 Ekim günü saat 15.00'de Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde, 3 Kasım günü saat 14.00'de Bahçelievler Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi'nde, 3 Kasım günü saat 20.00'de Bahçelievler Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi'nde, 11 Kasım günü saat 14.00'de Bahçelievler Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi'nde, 11 Kasım günü saat 17.00'de Bahçelievler Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi'nde, 17 Kasım günü saat 20.00'de Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde, 18 Kasım günü saat 14.00 ve 17.00'de Bahçelievler Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi'nde izlenebilecek.

Edebiyatın en meşhur sokağı olan Huzur Sokağı, 1969 yılında gazetede tefrika edilmeye başlandığında büyük ilgi gördü. 1980'li yıllarda satış rekorları kırdı. 101 baskıya ulaşan ve yıllar içinde 1 milyondan fazla satan roman, eski, yoksul bir İstanbul sokağında geçiyor. Çoğunluğun dejenere edici zalim baskısı karşısında direncini korumaya çalışan yoksul bir İstanbul sokağında geçen hikayede sokağın gözbebeği üniversiteli Bilal ile sokağın ortasına dikilen zenginlik sembolü apartmandaki Feyza'nın aşkları anlatılıyor. Şule Yüksel Şenler'in birkaç nesli etkileyen ve hala satılmakta olan romanı 1970'te Yücel Çakmaklı tarafından Birleşen Yollar adıyla filme de aktarıldı. Filmde Türkan Şoray ve İzzet Günay başrolü oynadı.

BİZE ULAŞIN