'Hürrem Sultan' bale sahnesinde

İlk kez 1977'de Ankara'da sahnelenen 'Hürrem Sultan' balesi, 35 yıl aradan sonra İstanbullu seyircilerin karşısına çıkıyor...

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, geçtiğimiz sezon ilk gösterimi yapılan 'Hürrem Sultan' balesiyle yeniden seyirciyle buluşuyor. 1977 yılında, Oytun Turfanda'nın koreografisi ve Nevit Kodallı'nın bestesiyle Ankara Devlet Balesi tarafından sahnelenen bale, 35 yıl sonra Deniz Olgay Yamanus ve Oktay Keresteci'nin yönetimiyle İstanbullu izleyicilerle buluşuyor.

DRAMATİK BİR DİL
Kanuni Sultan Süleyman'ın Hürrem Sultan'a duyduğu aşkı konu alan bale, öz oğullarını iktidara getirmek isteyen Hürrem'in, Sultan Süleyman'ın kendi oğlunu öldürmesine neden oluşunun öyküsünü dramatik bir şekilde anlatıyor. Türkiye'de bale sanatının duayenlerinden merhum Oytun Turfanda, eseri ilk kez 1977'de sahnelemişti. Turfanda, o yıllarda büyük ses getiren eser için duygusal bir atmosfer yaratmıştı. Ünlü sanatçının 10'uncu ölüm yıldönümü nedeniyle, sanatçıya saygı duruşu niteliğinde sahneye konacak olan 'Hürrem Sultan' balesindeki folklorik öğeler, dönemin ruhunu yansıtıyor. Balede kullanılan gösterişli kostümler, tasarımcı Serdar Başbuğ tarafından hazırlandı. Osmanlı'nın tarihsel dokusunu yansıtan dekorlar ise Efter Tunç imzası taşıyor.

Hürrem Sultan', 19, 23 ve 24 Ekim'de saat 20.00'de, 20 Ekim'de ise saat 16.00'da Kadıköy Süreyya Operası'nda. Biletler için; 0216 346 15 31/120.

BİZE ULAŞIN