Türkiye'nin umudu 'Jin'

Yönetmen Reha Erdem'in 17 yaşındaki bir Kürt kızının silah bırakıp dağdan inerek normal bir yaşam arayışını anlattığı 'Jin' filmi Berlin Film Festivali'nde beğeni topladı. Erdem: Türkiye artık umutlu bir dönemde

Pazar 10.02.2013
Son Güncelleme: Pazar 10.02.2013
ABONE OL
Reha Erdem'in yeni filmi "Jin" in 63'üncü Berlin Film Festivali kapsamında yapılan galasına ilgi büyüktü. Jin adlı 17 yaşındaki Kürt kızının silahı bırakıp dağdan inerek normal bir yaşam arayışını anlatan film büyük alkış aldı.

'KARANLIKTAN BIKTIK'
Yönetmen Erdem, " Film sadece Kürt kimliğiyle değil kadın olmanın sorunlarıyla da ilgileniyor.Türkiye'deki savaştan ve karanlıktan herkes bıktı ama artık umutlu bir dönemdeyiz" diyerek gelecekten umutlu olduğunu söyledi. Gösterimden sonra sahneye çıkan Erdem'e Jin rolünü canlandıran Deniz Hasgüler, yapımcı Ömer Atay ve görüntü yönetmeni Florent Herry de eşlik etti. Sahnede çok heyecanlandığını söyleyen genç oyuncu Hasgüler Kürtçe repliklerini ezberlemekte zorluk çekmediğini belirtti ve "Tek sorunumuz havanın soğuk olmasıydı" dedi. Kristal Ayı ödülü şansı da olan film, İzlandalı çellist Hildur Gudnadóttir'e ait şahane müzikleriyle de dikkat çekiyor.

FESTİVAL NOTLARI
Ünlü yönetmen Gus Van Sant'ın "Vaadedilmiş Toprak" filmi Altın Ayı yarışına heyecan getiremedi.
İlaç firmalarını eleştiren "Yan Etkiler" filmi yıldız kadrosuyla kırmızı halıda hareketlilik yaratacak.