MIT'li Bilim İnsanlarından Game of Thrones Araştırması

Hangi Game of Thrones karakterinin hatırlanabilirliği daha yüksek?

MIT'li Bilim İnsanlarından Game of Thrones Araştırması
Her gün en az bir kere haberini yapmazsak içimizin rahat edemediği efsane dizi Game of Thrones, bilim dünyasını da karıştırdı! Massachusetts Institute of Technology (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü), kısaca MIT olarak bilinen kurum, dünyanın en önemli ve en yoğun çalışan teknolojik araştırma merkezlerinden biri. Ancak bu çalışma temposu bile, MIT'li bilim insanlarını Game of Thrones izlemekten alıkoymuyor!

MIT'nin Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zeka departmanı dünyayı kasıp kavuran Game of Thrones'a karşı kayıtsız kalmadı ve dizi hakkında kısa bir araştırma yaptı. Araştırmanın konusu ise, dizinin en çok ve en kolay hatırlanabilen karakterleri.

Bu araştırma için, dizideki karakterlerin fotoğrafları, insan hafızasının hatırlayabilme yeteneğine göre değerlendirme yapan bir tür "hafıza testi yazılımına" yükleniyor. 60.000'den fazla görselin teste tabii tutulduğu da ayrıca belirtilmiş.

Ve, birinciliği sizce kim kapmış dersiniz? Tabii ki, gönüllerin sultanı, Daenerys Targaryen! Listenin geri kalanında şaşırtıcı isimler de yok değil. Ama bizce bir eksik var: Arya nerede?

İşte, en çok hatırlanabilen Game of Thrones karakterlerinin, hatırlanma oranlarıyla beraber tam listesi:

Daenerys Targaryen - 0.942
Margaery Tyrell - 0.907
Tywin Lannister - 0.881
Jaime Lannister - 0.878
Cersei Lannister - 0.878
Bronn - 0.878
Sansa Stark - 0.87
Jon Snow - 0.861
Eddard 'Ned' Stark - 0.861
Gregor Clegane - 0.822
Tyrion Lannister - 0.815
Joffrey Baratheon - 0.725
BİZE ULAŞIN