Sosyal medyanın fenomen gençlerinden 4 kitap

Sözler Köşkü, Çay House, Çınaraltı ve Hayalhanem… İnternet âlemini ve sosyal medyayı sallayan gençler, şimdi kalemlerini konuşturdular. Fatih Yağcı’nın “Seviyorsan Git Konuş Bence”, Harun Serkan Aktaş’ın “İçiyorsak Sebebi Var”, Osman Sungur Yeken’in “Âşık da mı Olmayalım?”, Mehmet Yıldız’ın “Aşk Neden Can Yakar?” isimli kitapları Genç Nesil’den çıktı.

Sosyal medyanın fenomen gençlerinden 4 kitap
Uzun zamandır sosyal medyada özellikle gençlerin ilgisini çeken bir hareket var. İzmir'de Sözler Köşkü, Bursa'da Çay House, Ankara'da Çınaraltı, Mersin'de Hayalhanem aynı amaçla ve üniversite öğrencilerinin girişimleriyle kurulmuş dernekler... İlim-kültür derneği olarak yola çıkmışlar ve dinî-felsefi tartışmalar yapmak üzere bir araya geliyorlar. Herhangi bir başka dernek, grup ya da cemaatle bağlantıları yok ve işleyişleri kendi bünyelerindeki genç kadroya dayanıyor.

Onları benzerlerinden ayıran bir şey var, o da bugünün dilini, dolayısıyla gençlerin dilini yakalamaları. Sohbet ve tartışmaların yanı sıra pek çok sosyal aktivite için de bir araya geliyorlar. Piknikler, geziler, paintball, go-cart ve tabii ki halı saha organizasyonları… "Helal dairede takılıyorlar" yani.
Seslerini bu kadar iyi duyurmalarının en önemli sebebi de sosyal medyayı etkili kullanmaları. Her bir dernek kendi adına açılmış sosyal medya hesaplarına sahip. Bunun yanı sıra derneklere ait internet siteleri, Android ve İOS uygulamaları da bulunuyor.

Hazırladıkları sohbet ve tartışma programlarına, sokak röportajlarına, sosyal medya deneylerine ait videolara ve daha fazlasına da internet üzerinden erişmek mümkün. Videolarının çoğu tıklanma rekorları kırıyor. Haftalık sohbet programları da kendi sitelerinden canlı olarak takip edilebiliyor. Ama tabii kapıları da herkese açık, "Biz burada misafirleri sevmeyiz, evinize hoş geldiniz" diyorlar.Genç Nesil Yayınları, kurucu ekipteki "4 adamın 4 kitabı"nı yayınladı. Fatih Yağcı'dan "Seviyorsan Git Konuş Bence", Serkan Aktaş'tan "İçiyorsak Sebebi Var", Osman Sungur Yeken'den "Âşık da mı Olmayalım?", Mehmet Yılmaz'dan "Aşk Neden Can Yakar?".

"Seviyorsan Git Konuş Bence"de Fatih Yağcı, "namaz"ı işliyor; neden namaz kılmak gerektiğini anlatıyor. Kılmak isteyip kılamayanlara pratik çözümler sunuyor; pek gönlü olmayanları da aşka getiriyor. "Kalbi temizler", "dedesi hacılar" ve "müftü eniştesi olanlar"ın makamlarını ellerinden alıyor."İçiyorsak Sebebi Var", "Allah'ın varlığına nasıl inanabiliriz?" sorusunu sorarak "iman" konusunu işliyor. "Yalnızca Allah'a inanın, gerisi inanılacak gibi değil" diyor Serkan Aktaş.


"Âşık da mı Olmayalım?" kitabında Osman Sungur Yeken, sevdiğimiz biri nasıl imtihanımız olur, aşk kime yönelince kalp tatmin olur sorularına cevap arıyor ve Mecnun'dan dersler çıkartıyor."Aşk Neden Can Yakar?", batıp gidenlerden medet ummamayı ve kalbin esas sahibine yönelmeyi anlatıyor. O'na inanırsan "aşk neden can yakar" anlarsın diyor Mehmet Yıldız ve "İstemez misin kor ateşler etrafını sararken yanmayan bir İbrahim olmayı?" diye soruyor.

İlk kitaplarını ramazan ayında okurlarına sunan ekibin, bu ay için başka sürprizleri de var. Serkan Aktaş ve yine Çay House ekibinden Ahmed Furkan Çakır Ramazan ayı boyunca hafta içi her gün saat 16.00'da "Kıssalı Harikalar Kumpanyası" programıyla TRT 1 ekranlarında olacaklar. Sözler Köşkü ekibi de Ramazan'da yirmi dokuz güne yirmi dokuz video yayınlamanın hazırlığı içinde. Çınaraltı ve Hayalhanem ekibi de Ramazan boyunca çeşitli çalışmalara imza atacaklar… Ramazan'a özel etkinlikler hakkında internet sitelerinden bilgi alınabilir.

Genç Nesil'in yayına hazırladığı dört kitap, aynı zamanda devam edecek olan Sözler Köşkü Kitaplığı, Çay House Kitaplığı, Çınaraltı Kitaplığı ve Hayalhanem Kitaplığı serilerinin ilk kitapları. Kitapların telif gelirleri de derneklere tahsis ediliyor. Gençlerin sloganı da hayli ilgi çekici: "Cennete gideydik iyiydi!"
BİZE ULAŞIN