Stradivarius'a rakip 3D yazıcıdan geldi

Ses kalitesiyle ünlü Stradivarius kemanın benzerini 3D yazıcıdan çıkaran Fransız müzisyen ve mühendis Bernadac, enstrümanına "3Dvarius" adını verdi

Stradivarius'a rakip 3D yazıcıdan geldi
Profesyonel keman sanatçısı ve mühendis Laurent Bernadac, 3 boyutlu (3D) yazıcıyla bir keman geliştirdi. Fransız mühendis, üç yıllık bir çalışmanın ardından, müzik dünyasının efsanesi Stradivarius'ları örnek alarak 3D yazıcıdan keman çıkarmayı başardı. "3Dvarius" adı verilen elektrikli kemanın yapımında pleksiglas kullanıldı. Şeffaf kemanın tasarımı işlevsel olmasının yanında oldukça zarif. Enstrümanın hepsinin 3D yazıcıdan çıkarılmadığı, keman köprüsünün ve yayının ahşaptan ve klasik tarzda olduğu belirtiliyor. Ancak kemanın gövdesi olduğu gibi 3D yazıcının ürünü. Yenilikçi keman, klasik kemanlardan daha hafif. En önemli özelliklerinden biri ise emsallerine göre daha kolay çalınabilmesi. 3D kemanın, yapımına ilham olan Stradivarius'lara rakip olması hedeflenmiyor. Zira geleneksel enstrümanların aksine 3Dvarius'un sesi gövdesinden çıkmıyor, elektrikli enstrümanlarda olduğu gibi amplifikatör aracılığıyla hoparlöre aktarılıyor. 3Dvarius'un bir kemanın gösterdiği farklı zorluklardaki performansların hakkından gelebilecek seviyeye ulaşması için birçok prototipinin yapıldığı ifade ediliyor.

ORİJİNALİ SERVET
1644 İtalya doğumlu müzik aletleri yapımcısı Antonio Stradivari'nin ürettiği el yapımı kemanlar ses kalitesiyle dikkat çekiyor. Stradivari'nin 512'si keman, diğerleri viyola, viyolonsel, arp, çello Vb. toplam bin 100 enstrüman ürettiği sanılıyor. Bunlardan günümüze yaklaşık 700 adet kaldığı tahmin ediliyor. Stradivarius'lar milyon dolara satılıyor.

BİZE ULAŞIN