Kolsuz, bacaksız hayata tutundu

13 yaşındayken iki eli ile bir ayağını kaybetmesine rağmen ağaçtan maket yapan Selahattin Eğenli’nin hayatını anlatan ‘Kollarımdaki Yaşam’ adlı kısa film birinci oldu

Kolsuz, bacaksız hayata tutundu
İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Kısa Film Yarışması'na sıra dışı bir yaşam öyküsü damga vurdu. 13 yaşındayken iki eli ile bir ayağını kaybeden ve tüm engellerine rağmen ağaçtan maket yapan Selahattin Eğenli'nin hayatının anlatıldığı 'Kollarımdaki Yaşam' adlı kısa film, 212 eser arasından birinci oldu. Eğenli; gayret, hırs ve azmin birleştiği zaman kollar olmasa dahi insanın bir orduya hükmedebileceğini söyledi. Galası Zorlu AVM'de gerçekleştirilen 8. Uluslararası Kısa Film Yarışması'na yurtiçi ve yurtdışından 212 film katıldı. ABD, Hindistan, İngiltere, Hollanda, Çin ve Malezya'dan genç yönetmenler 15 kısa filmle yarıştı. Yarışmada Hasan Ali Kılıçgün'ün çektiği "Kollarımdaki Yaşam" en iyi belgesel filmi seçildi. Filme konu edilen Selahattin Eğenli'nin yaşam hikayesi büyük ses getirdi. Sağlam insanların dahi beceremediği maket evleri yapan Eğenli, azim ve yaşama iki eli olmadan tutunuşunu anlattı.

MUCİZEYİ BAŞARDI
Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde evinin çatısında kurduğu 5 metrekarelik atölyesinde maket evler yapan Eğenli (55), geçirdiği kaza sonrası hayatı sevmeyi bırakmadığını, bu nedenle elindeki imkanlarla mutlu olmayı tercih ettiğini kaydetti. Eğenli, gençlik yıllarında bateri çalmayı öğrendiğini ve 28 yıl bu işle uğraştığını dile getirerek, "Müzisyenlik yorucu bir iş. Maket ev yapmak da yorucu ama ben bu işte karar kıldım. Hem bateri çalıp hem de maket ev yapıyordum. Yüreğimdeki şekli yansıtmaya çalışıyorum. Kendi kendimin kahramanıyım. Yaptığım maket evlerle 8 ödül aldım. 28 yılda 7 bin ürün yaptım. Hepsi ev değil. Kaşıklık, anahtarlık ve çeşitli objeler yaptım. Türkiye'deki engelli insanların çok şeyler yapabildiğini dünya çapında göstermek istiyorum" dedi.
BİZE ULAŞIN