İstanbul’da ‘müzik’ vakti

45. İstanbul Müzik Festivali, açılış töreni ve konseriyle başladı. 21 Haziran’a kadar sürecek festivalde 15 farklı mekânda 29 konser gerçekleştirilecek

İstanbul’da ‘müzik’ vakti
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından E.C.A. Presdöküm Sanayii A.Ş. sponsorluğunda düzenlenen 45. İstanbul Müzik Festivali, önceki akşam Lütfi Kırdar Sergi ve Kongre Sarayı'nda gerçekleştirilen açılış töreni ve konseriyle başladı. İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ile Elginkan Topluluğu İcra Meclisi Başkanı ve E.C.A. Presdöküm Sanayii A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen'in ev sahipliğinde düzenlenen gecede, festivale katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketleri verildi. Gecede Bülent Eczacıbaşı tarafından müzik eleştirmeni Evin İlyasoğlu'na onur ödülü takdim edildi. Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise bu yıl 80. yaşını kutlayan, 20. yüzyıl müziğinin en etkili bestecilerinden biri kabul edilen, Philip Glass'ın oldu. Törenin ardından 45. İstanbul Müzik Festivali, 23 yaşındaki genç çellist Andrei Ionita'ya Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın eşlik ettiği konserle başladı.

11. SENFONİ, 16 HAZİRAN'DA
3 bine yakın gösteride 3.5 milyon izleyiciyi ağırlayan İstanbul Müzik Festivali, bu yıl "Sıradışı" temasıyla, 21 Haziran'da kadar, 15 farklı mekânda gerçekleştirilecek 29 konserle katılımcılarına farklı konser deneyimleri yaşatacak. Yaşam Boyu Başarı Ödülü alan Glass'ın son eseri 11. Senfoni'nin Türkiye prömiyeri 16 Haziran'da Aya İrini Müzesi'nde gerçekleştirilecek.
BİZE ULAŞIN