Üç heykel daha gün ışığına çıktı

Manavgat’tan sonra Side Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarında da Roma dönemine ait iki erkek ve bir kadın heykeline ulaşıldı

Üç heykel daha gün ışığına çıktı
Side Antik Kenti'nde gerçekleştirilen kazı çalışmalarında yeni eserler gün yüzüne çıkıyor. Antalya'nın Manavgat ilçesindeki antik kentte geçtiğimiz aylarda buldukları ayakta duran bir kadın ve bir erkek heykelini koruma altına alan uzmanlar, son olarak giyimli ve düşmüş vaziyette iki erkek ve bir kadın heykeline daha ulaştı.

GİYİMLİ, DÜŞMÜŞ HALDE
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi adına Prof. Dr. H. Sabri Alanyalı başkanlığında gerçekleştirilen kazı çalışmalarında çıkarılan ve milattan sonra 3'üncü yüzyıla tarihlenen eserler Roma dönemine ait. Side Antik Kenti'ndeki 2017 yılı kazı ve restorasyon çalışmalarında ulaşılan ve M binası olarak adlandırılan yapıda ortaya çıkan nişlerin önünde bulunan heykellerin giyimli ve düşmüş vaziyette olması dikkat çekiyor. Ayrıca nişlerin içinde ayakta durması beklenen heykellerin yere düşmüş vaziyette olması da uzmanların incelemeleri için önemli.

YENİDEN Mİ YONTULDU?
Millattan sonra 4'üncü yüzyılda, M binasının güney porticusunun yeniden yapısal olarak değiştirilmesi sırasında, oluşturulmuş nişlerin içine yerleştirilmek üzere heykel gerektiğinde, daha önceki yüzyılda yapılmış heykellerin kullanıldığı ancak baş kısımlarının yeniden yontularak, yeni portre betimlemelerinin yapıldığı uzmanların tahminleri arasında.


Bilim insanları, nişlerin içinde ayakta durması beklenen heykellerin yere düşmüş vaziyette durmasının dikkat çekici olduğunu söyledi.
BİZE ULAŞIN