Boğaz’ın serin sularında yepyeni bir dünya!

16 Eylülde MİNİKAÇOCUK’ ta yayınlanmaya başlayan Minika’nın ilk yerli yapım çizgi dizisi Maceracı Yüzgeçler kısa zamanda çok sevildi

Boğaz’ın serin sularında yepyeni bir dünya!

Eşsiz güzellikteki İstanbul Boğazı'nı, Kız Kulesi'ni, simit yiyen martıları sıklıkla görebileceğimiz bu neşeli hikayede kahramanımız Biba ve dostlarıyla çok sıcak, çok bizden bir dünyaya konuk olacaksınız. Su üstünde yaşadığımıza çok benzer bir hikayesi olan Maceracı Yüzgeçler'de 9 yaşındaki kırmızı barbunya balığı Biba da tıpkı etrafımızdaki çocuklar gibi okula gidiyor, arkadaşlarıyla oyunlar oynuyor ve yeni şeyler öğreniyor. Ama tabi bunların tamamını derinlerdeki gizemli dünyasında yapıyor. Okumaya, araştırmaya ve kitaplara çok ilgi duyan Biba ve arkadaşları, İstanbul Boğazı'nın sürprizlerle dolu dünyasını da keşfetmeye çalışıyor. Her biri farklı özelliklere sahip bu sevimli balıklarla su altı tahmin edemeyeceğiniz kadar eğlenceli hale geliyor. Biba, Çupa, Tuti, Babu, Taka Hamsi ve Alesta'ya siz de katılın!

Şimdi Biba ve dostlarıyla tanışmaya ne dersiniz?

BİBA

Kırmızı bir barbunya balığıdır. Ailesi ve arkadaşları ile yaşadığı İstanbul Boğazı'nda her gün yepyeni maceralar yaşar. Şaşkın ve neşeli haliyle arkadaşları tarafından çok sevilen Biba, kitapları, okumayı ve yazmayı çok sever. En yakın dostları Çupa, Tuti, Babu ve Taka Hamsi'dir. Gelecekte çok ünlü bir yazar olmayı ister. Şimdiden yaşadıklarını bir günlükte toplayan Biba, kitaplarını dünya üzerindeki tüm balıkların okuyacağına inanır. Hatta belki de insanların.

TUTİ

Tıpkı Biba gibi bir barbunya balığıdır. Pembe rengiyle oldukça sevimli görünür. Okumayı, araştırmayı ve macera yaşamayı çok seven Tuti, büyüyünce balık doktoru olmak ister. Gösterilere ve tiyatroya ilgisi olan Tuti zaman zaman Tropi gibi sahneye çıkma hayalleri de kurar. Arkadaşları arasında ne zaman bir sorun olsa hemen çözüm üretmeye çalışır ve sözünü geçirebildiği için de bu konuda oldukça başarılıdır. Çalışkan ve iyi bir öğrencidir.

ÇUPA

Çupa bir çupra balığıdır. Ege sularından Karadeniz'e göç eden büyük büyük dedelerinin İstanbul Boğazı'ndan etkilenmesi sonucu buraya yerleşmişlerdir. Biba'nın en yakın arkadaşlarından biridir. Biraz muzur ve haylaz bir hali vardır. Biba, Tuti ve Babu'nun dışında Balina Lima ve motorcu Çupra ile de arası epey iyidir. Şaka yapmayı çok seven Çupa, su kaykayı yapmaya ve Boğaz akıntısına kapılmaya bayılır. O kadar çok hayali vardır ki, büyüyünce ne olacağına karar vermekte zorlanır. Ünlü bir gitarist olmak ister ya da aşçı. Ama neden O da Babu gibi icatlar yapmasın ya da Biba gibi kitaplar yazmasın. Herhalde bir gün birini seçer.

BABU

Gözlüklü bir kefal balığıdır. Biba, Çupa ve Tuti en yakın arkadaşlarıdır. Çok zeki ve yetenekli olan Babu, büyüyünce çok ünlü bir mucit olmayı hayal eder. Araştırmayı, planlar çizmeyi ve onları hayata geçirmeyi çok seven Babu, Boğaz'ın maceralarına da bayılır. Boğaz'da yaşadığı için kendini çok şanslı hisseder. Beklenmedik olaylardan ve Çupa'nın şakalarından pek hoşlanmayan Babu'nun tek isteği, balık dünyası için faydalı işler yapmaktır.

ALESTA

Güzel bir denizkızıdır. Kitapları ve eski kütüphaneleri çok seven Alesta, Boğaz'ın tarihi yerlerini, müzelerini, insanların ve balıkların gidemediği deniz ormanlarını keşfetmeye bayılır. Eski günlere özlemi olan Alesta, Boğaz'ın kirletilmesinden, çöplerden, Kefalbüs ve vapurlardan pek hoşlanmaz. Balıklar tarafından bilinmeyi pek tercih etmeyen Alesta buna rağmen Biba arkadaşlarını çok sevimli bulur. Tüm balık dünyası Alesta'nın masallarda yaşayan bir karakter olduğunu düşünse de Alesta gerçektir ve Boğaz'da yaşayan tek deniz kızıdır.

TROPİ

Tropikal bir balıktır. Kabarık saçları ve gösterişli kıyafetleri ile oldukça dikkat çeken bir tarzı vardır. Ailesiyle birlikte Atlas Okyanusu'nda yaşarken müzik okuluna gitmiş ve tüm dünyada tanınan ünlü bir yıldız olmuştur. Bir turne sırasında İstanbul Boğazı'nı çok beğenen Tropi orkestrası ile birlikte buraya yerleşmiştir. Şarkı söylemeyi, dans etmeyi, deniz kızı kostümü giymeyi çok seven Tropi'nin en hoşlanmadığı şey de yavaş balıklardır. O'na göre yapılacak çok iş vardır ve zaman kısıtlıdır.

TAKA HAMSİ

Bir hamsi balığıdır. Göç sırasında tanıştığı Biba ve Alesta'yı çok seven Taka Hamsi Çupa, Tuti ve Babu ile de çok iyi anlaşır. Arkadaşlarını, bisiklete binmeyi, gezmeyi ve göç etmeyi çok sever. Akıntılardan biraz tedirgin olan Taka Hamsi, tıpkı Alesta gibi suya atılan şişe ve çöplere çok sinirlenir. Tüm dünyayı gezmeyi ve kulaç atmadığı bir damla suyun kalmamasını ister ama göç sırasında İstanbul Boğazı'na hayran kalınca buraya yerleşmeye karar verir.

HAMSİ MEYDANI

Ortasında hamsi balığı heykellerinin yer aldığı ve balık dünyasının toplanma yeri olarak kullandığı meydandır. Eğlence, eğitim ve sanat merkezlerine uzanan caddeleri birleştirmektedir. İşlek ve her daim cıvıl cıvıl olan Hamsi Meydanı ağaçlarla dolu büyük bir park gibidir.

KEFALBÜS

Kefalden esinlenerek yapılmış olan ve balık dünyasında yolcu taşımaya yarayan araçtır. Tıpkı etrafımızda sıklıkla gördüğümüz otobüs ya da metrobüsler gibi. Tabi onlardan biraz farklı olarak yolcu aldıkça genişlediğini saymazsak.

Daha önce de söylediğimiz gibi Maceracı Yüzgeçler çok bizden bir hikaye. Kimilerimizin belki de her gün gördüğü o masmavi sularda eğlenceli bir dünya. Kim bilir belki bir gün bir vapurda otururken Biba'ya denk gelirsiniz. Belli mi olur?

BİZE ULAŞIN