Keman virtüözleri Cemal Reşit Rey'de buluşacak

Dünyaca ünlü keman virtüözü Cihat Aşkın’ın koordinatörlüğünde bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek olan "Dünya’nın Kemanları Festivali", dünyanın dört bir yanından usta müzisyenlerin hikayelerine ev sahipliği yapacak. 15 – 17 Kasım tarihleri arasında İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek olan festivalde konserlerin yanı sıra gün boyu paneller ve söyleşiler yer alacak.

Keman virtüözleri Cemal Reşit Rey'de buluşacak

15 Kasım Çarşamba günü saat 17.00'de festivale katılan sanatçıların yer alacağı açılış paneli ve saat 18.00'de CAKA Yıldızları Konseri ile başlayacak olan festivalin ilk akşamında "3 Kemanın Hikâyesi" dinleyiciler ile buluşacak. Günümüzün önde gelen kemancılarından biri olarak kabul edilen Shlomo Mintz, keman virtüözü Roby Lakatos ve Cihat Aşkın'a Aşkın Ensemble'ın eşlik edeceği konser saat 20.00'de başlayacak.

Festivalin ikinci gününde uluslararası sahnelerin en çok aranan genç virtüözlerinden Francesca Dego ve Francesca Leonardi, Avrupa'nın parlayan oda orkestraları arasında yer alan Kiev Virtuosi ile ilk kez İstanbul'da, Dünya'nın Kemanları Festivali kapsamında ilk kez İBB CRR Konser Salonu'nda müzikseverlerle buluşacak.

Dünyanın Kemanları Festivali'nin kapanışı ise 17 Kasım Cuma saat 20.00'de başlayacak olan "Ortadoğu'nun Kadim Geleneği" konseri ile yapılacak. İran müziği ve kültürünün misafir olacağı, bu toprakların kemancısı Cihat Aşkın'ın orkestra şefliğinde gerçekleşecek olan konserde, geleneksel İran Azeri müziğinin önde gelen kadın seslerinden Parisa Arsalani ve geleneksel İran müziğinin önemli temsilcilerinden keman virtüözü Behrang Hasani bir araya gelecek.

BİZE ULAŞIN