Cumhuriyet tarihinin en büyük kaçakçılığı

İstanbul merkezli beş ilde düzenlenen tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda, aralarında Aşil’e ithaf edilen 3 bin yıllık Miken kılıcı ve Büyük İskender büstü gibi 26 bin 456 eser ele geçirildi

Cumhuriyet tarihinin en büyük kaçakçılığı
Türkiye'nin kültür mirasını hedef alan tarihi eser kaçakçıları, cumhuriyet tarihinin en büyük tarihi eser operasyonuyla yakalandı. İstanbul, Çanakkale, Düzce, Kars ve Rize'de, Yunan mitoloji savaşçısı Aşil'in 3 bin yıllık Miken kılıcı, tanrı Hermes heykeli, Helios'un altın kraliçe tacı ve Büyük İskender'in büstü gibi 24 bin 456 tarihi eser ele geçirildi. 13 şüpheli yakalandı. İki silaha el konuldu.
"Zeus" adı verilen operasyonu, İstanbul Emniyeti Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü polisi 12 Aralık'ta gerçekleştirdi. Polis, üç aydır yürüttüğü takip sonucunda, bir seferde en fazla tarihi eseri ele geçirerek rekor kırdı.
Hitit, Miken, Yunan ve Mısır medeniyetlerine ait çoğu benzersiz 26 bin 456 tarihi eser korumaya alındı. Ele geçirilen tarihi eserler, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı birçok müzedeki kayıtlı eserden daha fazla. Yine ortalama büyüklükteki bir müzenin envanterinde yer alan eserlerden daha fazla ve daha değerli. Şüpheliler emniyetteki işlemlerinin ardından 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na Muhalefet suçlamasıyla adliyeye sevk edildi.

BUNLARLA MÜZE DOLAR
Yakalanan eserler arasında Yunan mitolojisinin en önemli savaşçısı Aşil'e (Akhilleus) atfedilen 3 bin yıllık Miken kılıcı, Yunan mitolojisinde yer alan tanrı Hermes heykeli, Helenistik döneme ait tanrı Helious'un betimlendiği paha biçilemez altın kraliçe tacı, Büyük İskender'in Hindistan seferine hitaben yapılan Doğu kökenli heykel büstü, Hitit kökenli tanrıça heykeli, Mısır kökenli heykeller, İslami döneme ait törensel kılıçlar, kitabeler, Fenike tipi gözyaşı şişeleri ve Urartu kültürüne ait uçları hayvan figürlü bronz bilezikler var.
BİZE ULAŞIN