Sanatta 2023 hedeflerine beraber ulaşacağız

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’ne atanan ünlü tenor Murat Karahan Limak Filarmoni Orkestrası’yla sahneye çıktığı Trabzon’da vizyonunu anlattı

Sanatta 2023 hedeflerine beraber ulaşacağız

Anadolu turnesi ile büyük ses getiren Limak Filarmoni Orkestrası'nın dünkü durağı Trabzon oldu. Orkestranın sanat yönetmeni, dünyaca ünlü tenor Murat Karahan, Zeki Müren şarkıları, Karadeniz türküleri ve orkestra performansıyla seyircileri adeta büyüledi. Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü Murat Karahan, yeni dönemde Trabzon dâhil tüm illere sık sık turneler düzenleyeceklerini belirterek, sanatta 2023 vizyonunu ortaya koydu. Karahan, "Sanatta 2023 hedeflerine hep beraber ulaşacağız. Sanatta önemli olan çok sesliliktir. Biz orkestramızla sanat müziğinden türkülere, operadan aryaya geniş bir yelpaze ile bunu sağlayacağız. Turneleri artıracağız yeter ki siz salonları boş bırakmayın" diye konuştu.

'HALKIN HİZMETİNDEYİZ'
?
İlk konserini 4 Ekim'de Ankara'da veren Limak Filarmoni, İzmir, Antalya, Mersin, Gaziantep, Diyarbakır, Eskişehir'den önceki akşam da Trabzon'da sahneye çıktı. Limak Vakfı Başkanı Ebru Özdemir öncülüğünde başlatılan sanat yolculuğu Anadolu'ya uzanırken Zeki Müren konserleri büyük ses getirdi. Dünyaca ünlü tenör Karahan, önceki gece sahnede seyirciyi hem sanatçı hem de Devlet Opera ve Bale Genel Müdürü olarak selamladı. Bolşoy Tiyatrosu'ndan Londra'da The Royal Opera House'a kadar önemli sahnelerde çıkan Karahan, yeni göreviyle birlikte yurtdışındaki konserlerini de sürdürecek. Karahan, konser öncesi konuşmasında Devlet Opera ve Balesi'nde yeni dönemde daha fazla Anadolu'ya gidecekleri mesajını verdi. Karahan, turneleri artıracaklarını belirterek, "Devlet Opera ve Balesi halkın hizmetinde olacak. Hayat aşk üzerine kuruludur. İşinizi aşkla yaparsanız başarılı olursunuz" diye konuştu.

BÜYÜK POTAN SİYEL VAR
Karahan, opera ve klasik müzik alanında Türkiye'nin ciddi potansiyele sahip olduğunu belirterek, "Limak Filarmoni önemli bir adım oldu, benzer projelerle Türkiye kısa süre içinde dünya operaları ile yarışacak seviyeye gelecek. . Bizim projedeki çıkış noktamız da bu oldu. Ülkemizdeki klasik müzik ve çok sesli müzik izleyicisi oranını artırmak ve bu zenginliği çok daha geniş kitlelere yaymak hedefiyle yola çıktık" dedi.

GÖNÜLE UZANAN YOL
Trabzonlular konser boyunca Zeki Müren parçalarını yorumlayan Karahan'a eşlik etti. Limak Vakfı Başkanı Ebru Özdemir de, Limak Holding'in bugüne kadar yol, havaalanı, baraj, inşaat yaptığını belirterek, "Biz bugüne kadar müzik değil yol, havaalanı yapmışız. Limak Filarmoni'yle milyonların gönlüne uzandık" dedi.

BİZE ULAŞIN