Bilim kurgunun kadın yüzü öldü

ABD’li ünlü yazar Ursula K. Le Guin, yaşamını yitirdi. Feminist tavrıyla bilinen 88 yaşındaki Le Guin, bilim kurgu edebiyatındaki erkek hâkimiyetini kırmayı başarmıştı

Bilim kurgunun kadın yüzü öldü
ABD'li ünlü bilim kurgu yazarı Ursula K. Le Guin, 88 yaşında hayata veda etti. Yazarın oğlu Theo Downes-Le Guin, birkaç yıldır sağlık sorunları yaşayan ünlü ismin Oregon eyaletindeki evinde hayata veda ettiğini duyurdu. Ursula K. Le Guin, "Karanlığın Sol Eli", "Yerdeniz" üçlemesi ve "Mülksüzler" gibi ünlü eserleriyle tanınıyordu. Bilim kurgu alanındaki erkek hakimiyetini kırmayı başaran ünlü yazar, Hugo ve Nebula gibi birçok ödüle layık görüldü. Kariyer hayatı boyunca birçok esere imza atan yazarın kitapları 40'tan fazla dile çevrilirken dünya çapında milyonlarca satış rakamına ulaştı.

EN BÜYÜK TUTKUSU YAZMAKTI
Yazar bir anne ve antropolog bir babanın kızı olarak dünyaya gelen Ursula Le Guin, kendisi için bir tutku olan yazmaya 9 yaşında başladı. Bilim kurgu edebiyatının en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilen Le Guin, bu alanlardaki eserlerinin yanı sıra şiir, tiyatro, çocuk ve genç edebiyatı alanlarında da birçok eser yazdı. Cinsiyet ayrımına meydan okuyan ve feminist tavrıyla bilinen Le Guin, bilim kurgu alanında kendine özgü bir üslup geliştirdi. Kariyer hayatı boyunca 20'den fazla roman yazan Le Guin'in 100'den fazla da kısa öyküsü bulunuyor.
BİZE ULAŞIN