Oscar’ın galibi Suyun Sesi

90. Oscar töreninde “Suyun Sesi” En İyi Yönetmen ve En İyi Film dahil dört ödül aldı. En İyi Erkek Oyuncu ödülü Oldman’a, En İyi Kadın Oyuncu ödülü McDormand’a verildi

Oscar’ın galibi Suyun Sesi
Sinema dünyasının en prestijli ödülü Oscar, ABD'nin Los Angeles kentinde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından bu yıl 90'ıncı kez düzenlenen tören, ünlü Dolby tiyatrosunda gerçekleşti. Geceyi ünlü komedyen Jimmy Kimmel sundu.
Oscar ödüllerinin 90. yılını kutlaması dolayısıyla tören sırasında kült kabul edilen Hollywood yapıtlarının yer aldığı kısa bir film gösterildi. Gecenin ilk ödülü En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kariyerinde ilk kez Oscar'a aday gösterilen ve "Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri" filminde rol alan Sam Rockwell'e gitti. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü "Ben, Tonya" filmindeki performansıyla Allison Janney kazandı.
13 dalda Oscar'a aday gösterilen "Suyun Sesi" En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Müzik ile En İyi Yapım Tasarımı ve Set Dekorasyonu olmak üzere dört ödülün sahibi oldu. Daha önce dört kez aday gösterildiği En İyi Yönetmen ödülünü kariyerinde ilk kez kucaklayan Meksikalı yönetmen Guillermo del Toro, konuşmasında kendisinin de bir göçmen olduğunun altını çizerek insanlar arasındaki ayrımcılığın sona ermesi çağrısında bulundu.


Oscar'lı dört oyuncu bir arada: Sam Rockwell, Frances McDormand, Allison Janney ve Gary Oldman.

"En Karanlık Saat" filminde II. Dünya Savaşı başlarında dönemin İngiltere Başbakanı Winston Churchill'i canlandıran Gary Oldman En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü. En İyi Kadın Oyuncu ödülü, "Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri" filmindeki performansıyla Frances McDormand'a verildi. En İyi Özgün Senaryo ödülünü kazanan Jordan Peele, Oscar tarihinde bu ödülü kazanan ilk siyahi Amerikalı oldu. "Kapan" filmiyle En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo dallarında aday gösterilen Peele, Oscar tarihinde söz konusu 3 dalda aynı anda aday gösterilen üçüncü kişi oldu.
II. Dünya Savaşı sırasında İngiliz ve Fransız askerlerinin Fransa'nın kuzeyindeki Dunkirk kasabasından tahliye edilerek Manş Denizi'ni aşması ve İngiltere kıyılarına ulaşmasını anlatan "Dunkirk" filmi ise üç Oscar'la geceden ayrıldı.
BİZE ULAŞIN