Pisuvar nasıl yazılır? Psuvar mı, pisuvar mı? TDK ile doğru yazılışı

Türk Dil Kurumu ile doğru yazımı en çok sorgulanan kelimeler arasında yer alır. Günümüzde birçok kişinin bu sözcüğü yanlış yazdığı dikkatleri çekmektedir. Erkekler için özel tasarlanmış olan bir tuvalet anlamına gelen pisuvarın doğru yazılışı ve cümle içinde yer almış örneklerini görmek için doğru yerdesiniz. Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre doğru yazılışı pisuvar mı, psuvar mı? İşte TDK’ye göre pisuvar nasıl yazılır sorusunun doğru cevabı!

Pisuvar nasıl yazılır? Psuvar mı, pisuvar mı? TDK ile doğru yazılışı
Perşembe 26.03.2020 00:30
ABONE OL

Pisuvar nasıl yazılır sorusu sıkça merak edilen konular arasında yer alıyor. Günümüzde çok sık kullanmasak da karşımıza çıkabilen bu sözcük genellikle yanlış yazılmaktadır. Yazımı sırasında kararsız kalarak pisuvar nasıl yazılır sorusuna cevap arayan kişiler doğru yerdeler. Türk Dil Kurumu'nun resmi internet sitesinde sıkça yapılan hatalar köşesinde de yer alan bu kelimenin cümle içinde kullanılmış birçok örneğine de bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Peki, TDK'ye göre doğru yazımı pisuvar mı, psuvar mı?

PİSUVAR NASIL YAZILIR?

Erkekler için özel tasarlanmış bir tuvalet olan pisuvar kelimesini cümle içinde kullanacak olanlar doğru yazımı konusunda güçlük çekiyor. Karşımızda nadir çıkan kelimelerden birisi olması nedeniyle gözlerinde pek aşina olmadığı pisuvarın doğru yazımını buradan öğrenebilirsiniz.

DOĞRU YAZIMI PİSUVAR MI, PSUVAR MI?

Türk Dil Kurumu'na göre ''pisuvar'' olarak yazılmalıdır. Günümüzde birçok kişi bu sözcüğü hatalı yazmaktadır.

Pisuvar (doğru kullanım

Psuvar (hatalı kullanım)

PİSUVAR NE DEMEK?

Pisuvar, temel özelliği ayakta kullanılmak olan erkekler için özel tasarlanmış bir tuvalettir. Kadın pisuvarı ve interaktif pisuar türleri de vardır. Antik Roma Dönemi'nde de rastlanan pisuvarın değişik kullanımları da bulunmaktadır.

PİSUVAR DOĞRU YAZIM ÖRNEKLER

Yeni yapılan stadyumda pisuvarlar da olacak. Doğru

Eskiyen psuvarların değişme zamanı geldi, çattı. Yanlış