DPÜ’de ’Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’na 47 Ülkeden 967 Öğrenci

DPÜ’de ’Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’na 47 Ülkeden 967 Öğrenci
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde, (DPÜ) ’Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’na (DPÜYÖS) 47 ülkeden 967 öğrencinin girdiği bildirildi.
Rektör Prof. Dr. Remzi Gören, Dumlupınar Üniversitesi’ni dünyada tanınan bir üniversite yapmak için sürdürdükleri faaliyetlerin meyvelerini almaya başladıklarını belirterek, Dumlupınar Üniversitesi’nde eğitim-öğretim görmek isteyen dünyanın 47 ülkesinden 967 öğrenci adayının Kütahya, Bakü (Azerbaycan) ve Bişkek (Kırgızistan) olmak üzere 3 ülkede sınavlarını yaptıklarını ve yapılan sınava katılımda geçtiğimiz yıla göre yüzde 150’lik oranda bir artış olduğunu ifade etti. Gören, ayrıca birçok yabancı ülkeden de bu sınavların kendi ülkelerinde yapılması tekliflerini aldıklarını belirtti.
Üniversitede yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim-öğretim görmesinin önemine değinen Rektör Prof. Dr. Remzi Gören, “Üniversitemizde eğitim alacak yabancı uyruklu örgenciler üniversitemizde eğitim almakla kalmayıp ayni zamanda üniversitemizin, Kütahya ve ülkemizin ülkelerinde ve gittikleri yerlerde tanıtımını yapacak birer kültür, turizm ve ticaret elçileri olacaktır. Ülkemiz ile ülkeleri arasında köprü görevleri göreceklerdir” dedi.
DPÜ’de bu eğitim-öğretim yılında bin 154 Yabancı uyruklu öğrenci kontenjanı ayrıldığını bildiren Remzi Gören, 28 Haziran 2015 tarihine kadar başvuruların alınacağını, 13 Temmuz-7 Ağustos 2015 tarihleri arasında yerleştirilenlerin kesin kayıtlarının yapılacağını, 11-17 Ağustos 2015 tarihleri arasında Ek Yerleştirme Tercih Başvurularının alınacağını ve 24 Ağustos - 4 Eylül 2015 tarihleri arasında da ek yerleştirilen adayların kesin kayıtlarının yapılacağını dile getirdi. (EFE)
BİZE ULAŞIN