Simavlı Arıcılar 2015’den Umutlu

Simavlı Arıcılar 2015’den Umutlu
Kütahya’nın Simav ilçesinde geçen yıl yaşanan kuraklık sebebiyle istedikleri verimi alamayan arıcıların, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran ayında halen devam eden yağışlarla yüzü güldü.
Simav’da ilerlemiş yaşına rağmen topluma önder olabilmek amacıyla arıcılık yapmaya devam eden emekli Ziraat Teknisyeni Mehmet Delen (67)," Bu yıl mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşen yağışlar bir yandan ilkbahar mevsiminin uzamasını sağlarken bir yandan da arı kolonilerinin çoğalmasını sağladı. Arı kolonileri çoğalınca bal verimi de arttı. 2015 son yıllarda balı unutan arıcılar için Simav’da umut yılı oldu “ dedi.
Geçtiğimiz yıl yaşanan kuraklıktan arıcıların en çok etkilenen kesim olduğuna vurgu yapan Delen Simav’ın zengin bitki örtüsüyle son yıllarda arıcıların ilk tercih ettiği yörelerin başında geldiğini söyledi.
Geçen yıl gerçekleşen kuraklıktan arıcıların yüzde 50’sinin mesleği bırakmak zorunda kaldığına dikkat çeken Delen, “Şu anda gün dönümü dediğimiz Haziran ayının ortası olmasına rağmen Simav’da yağışlar belirli aralıklarla devam ediyor. Yağışlarla birlikte özellikle yaylalarımızdaki arılarımızın yararlandığı çeşitli bitki örtülerinin ömrü uzadı. Arılar kovanlarına yaylalardan topladıkları nektarlarla dönüyor. Bu durum bir yandan arı kolonilerinin çoğalmasını sağlarken bir yandan da bal üretimini olumlu yönde etkiliyor. Bu da arıcılar olarak bizim yüzümüzü güldürüyor” şeklinde konuştu.
İlçe genelinde en büyük sıkıntılarının bilinçsiz bir şekilde yapılan ilaçlı mücadele olduğuna vurgu yapan Delen ayrıca sahte bal ile mücadelenin yanı sıra bal ithalatının da engellenmesi gerektiğini söyledi.
Delen, “Bilinçsiz ilaçlamanın önüne geçilir, sahte bal ile mücadele edilir, bal ithalatı da engellenirse bu durum Simavlı arıcının emeğinin karşılığını almasına ve ilçede arıcılık sektörünün gelişmesine neden olacaktır” şeklinde konuştu.(MY-EFE)
BİZE ULAŞIN