Optisyen Ahmet Cem Uykun: Ucuz Gözlükler Göze Zarar Veriyor

Optisyen Ahmet Cem Uykun: Ucuz Gözlükler Göze Zarar Veriyor
Yaz aylarıyla birlikte güneş gözlüğü satışları artarken, piyasada satılan kalitesiz güneş gözlüklerinin göz sağlığına kalıcı zararlar verdiği uyarısında bulunuldu.
Sevgi Yolu üzerindeki işyerinde gözlük satışı yapan Optisyen Ahmet Cem Uykun, Kütahya’da güneş gözlüklerine ilginin az olduğunu söylerken, yinede işlerinin bu mevsimde açıldığını belirtti.
İşportalarda satılan kalitesiz gözlüklerin gözde kalıcı hasarlar bırakabileceğine işaret eden Uykun, “Çünkü kaliteli gözlükler güneş yansımalarını engeller ve net görüntü algılamamızı sağlar. Ancak kalitesiz gözlüklerin bu tür işlevleri bulunmamaktadır. Hatta göz sağlığını önemli ölçüde tehdit etmektedir” diye konuştu.
Genelde polorize cam gözlüklerin ilgi gördüğünü kaydeden Uykun, “Gözlük fiyatları ise 70-80 liradan başlayıp 600 -700 liraya kadar çıkıyor. En çok satılan gözlüklerin fiyat aralığı ise 150 ile 2 bin 350 lira arasında değişiyor” şeklinde konuştu.
“Vatandaşların güneş gözlüğü takmasında büyük fayda var” diyen Ahmet Cem Uykun, şunları kaydetti: "Güneş gözlüğü güneşten gelen zararları süzdüğü için özellikle ultraviyole olmasında daha büyük fayda var. Piyasadaki tezgahlardan güneş gözlüğü alınmamasını tavsiye ederim. Çünkü onlar koruma amaçlı değil daha kötü yapıyor.”
Uykun, vatandaşların gözlüklerini Sağlık Bakanlığı’nın izni ile açılan işyerlerinden almalarını istedi. (EFE)
BİZE ULAŞIN