Kiraz, Enflasyon Verilerini Alt Üst Etti

Kiraz, Enflasyon Verilerini Alt Üst Etti
Dünya’nın birçok ülkesinde ekonomistlerin baş belası olan enflasyon, Kütahya’nın Pazarlar ilçesinde tersine döndü.
2005 yılında kirazın kilo fiyatı 2 lira ile 3 lira arasında alıcı bulurken 2015 yılında ise 50 kuruş ile 1 lira arasında alıcı buluyor.
2012, 2013 ve 2014 yıllarında kirazın kilosu 2 lira ile 4 lira arası alıcı bulurken bu sezon 50 kuruş ile 1 lira arasında alıcı buluyor. Kiraz, geçimini meyvecilikle sağlayan Pazarlar ilçesinde hükumet yanlısı olarak biliniyor. Kiraz da enflasyon, tüm verilerin aksine eksilerde geziniyor.
İç Ege’nin meyve ambarı konumunda olan Kütahya’nın Pazarlar İlçesi kiraz üreticileri son yılların en kötü hasat dönemini yaşıyor.
Ağlanacak halde olduklarını belirten kiraz üreticileri “İlçemizin tek geçim kaynağı meyveciliktir. Bir yıl boyunca emek harcayıp ürettiğimiz ürünler artık para etmiyor. Kiraz alımı yapan firmalar sanki anlaşmışlar gibi fiyatı sabit tutuyorlar. Bizim nasıl ki bu firmalara ihtiyacımız varsa, bu firmalarında da biz üreticilere ihtiyacı var. Bizleri mağdur etmelerine gerek yok. Her seferinde biz üreticinin yanındayız diye beyanatlar verenler şimdi nerede? 2005 yılı fiyatlarının bile altında fiyat veriyorlar. 2012, 2013 ve 2014 yıllarında kirazın kilosu 2 lira ile 4 lira arası kiraz alırken zarar etmiyorlardı da şimdimi zarar ediyorlar. Kirazın 1 lira olması demek biz üreticilerin tamamen zarar etmesi demektir. İşçilik, gübreleme, budama, nakliye, ilaçlama gibi maliyetler hesaplandığında kiraz fiyatları meyve üreticisinin maliyetlerini bile karşılayamaz. Kiraz fiyatlarına göre enflasyon hesap edilirse 2005 yılının da gerisinde bir enflasyon hesapları ortaya çıkıyor. 2012, 2013 ve 2014 yıllarında kilosu 2 lira ile 4 lira olan kiraz yaklaşık üçte iki eksi pirim yaparak enflasyon verilerini alt üst etti. Bizlere yardım edecek tüm yetkililerden yardım istiyoruz” diye konuşuyorlar(MB-EFE)
BİZE ULAŞIN