Bosna Hersek’in Tesanj Şehri Heyeti Kütahya’da

Bosna Hersek’in Tesanj Şehri Heyeti Kütahya’da
Kütahya’nın kardeş şehri Tesanj heyeti, İmam-Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği (KİHMED) ile Çayca Köyü Bosna Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin davetlisi olarak Kütahya’ya geldi.
Kütahya Kültür ve Ticaret Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Vali Şerif Yılmaz ve eşi Hilal Yılmaz, AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı, Kütahya Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Uğur, İl Emniyet Müdür vekili Mehmet Paköz, İl Müftüsü Hacı Yusuf Gül, Kütahya İmam-Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği Kütahya Şube Başkanı Mustafa Önsay, Çayca Köyü Bosna Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Rasim Bayram, Tesanj Başimamı Fuad Ömerbasic, Bosna Hersek’ten gelen Ombladinski Ansambl Tesan korosu ve çok sayıda davetli katıldı.
Konuşmasına Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi ve Adıyaman’daki hain saldırıyla başlayan Vali Şerif Yılmaz, ailelere başsağlığı diledi, saldırıya tepki gösterdi. "Birlik ve beraberliğe dünden daha çok ihtiyacımız var" diyen Yılmaz, "Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde henüz kim ya da kimler tarafından yapıldığı belli olmayan ancak büyük bir titizlikle araştırılan saldırıda 30 vatandaşımız hayatını kaybetti, 104 vatandaşımız yaralandı. Adıyaman’da arazi arama taramasına çıkan askerlerimizden Uzman Onbaşı Müsellim Ünal PKK’lıların uzun namlulu silahla yaptığı saldırıda şehit düştü, iki askerimiz hafif şekilde yaralandı. Şehidimizin ve hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ailelerine sabır, yaralı askerlerimiz ile vatandaşlarımıza acil şifa diliyorum. Gerek Kıbrıs, gerek Bosna Hersek, gerek bizim hemen sınırlarımızda yaşanan olaylar ne kadar hassas davranmamız gerektiğini bir kez daha gösterdi. Balkanlar’da yaşanan acılar bugün Suriye’de, Irak’ta gönül coğrafyamızda yaşanıyor. Yaşanılan acılar bizim Müslüman - Türk kimliğiyle ne kadar daha hassas olmamız gerektiğini hatırlatıyor. Birlik ve beraberliğe, hoşgörüye, kardeşliğe dünden daha çok ihtiyacımız var. Biz elimizdekilerin kadrini bilemiyoruz. Soykırımı yaşamış kardeşlerimizin hayatlarının ibret alınması gerektiğini düşünüyorum. Ülkemizin geleceği adına kendi şahsi menfaatlerimiz ve ikballerimizin dışında Devletimizin ve milletimizin daha da önemlisi gönül coğrafyamızdaki ülkeler için sorumluluğumuz gereği çok daha iyi düşünmeliyiz. Yaşadıklarımız dilerim son bulur, bizlerin yine bu coğrafyada büyük devlet olmanın sorumluluğunu taşıyıp, elimizden geleni yapmamız gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.
Vali Şerif Yılmaz, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı da kutladı. Yılmaz, "20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’ 41 yıl önce bugün 20 Temmuz 1974 yılında Kıbrıs’ta yaşayan din kardeşlerimiz, soydaşlarımızın maruz kaldığı o katliamlara dur demek, Kıbrıslı kardeşlerimizin barış ve huzura kavuşması için çıkarma yaptık. Bu vesileyle bugün "Barış ve Özgürlük Bayramı" Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’da kutlamalar için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gerçekleştirildi. Ordumuz ve milletimiz Kıbrıs Türk halkının her zaman yanında olacaktır" dedi.
"BOSNA HERSEK SON KALEMİZ"
Vali Şerif Yılmaz Bosna Hersek’te yaşanan soykırıma dikkat çekti ve Bosna’nın coğrafyamızdaki son kale olduğunu vurguladı. Vali Yılmaz, "2’inci Dünya Savaşı’ndan sonra farklı din ve ırkların biraraya getirilerek oluşturulan Yugoslavya Devleti’nin dağılma süreciydi. Yugoslavya’nın kurucusu Tito’nun ölümü ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Yugoslavya’daki etnik grupların birarada tutunma şansı kalmadı. 1991’de Slovenya ve Bulgaristan, 5 Nisan 1992’de de Bosna Hersek bağımsızlığını ilan etti. Ancak Bosna Hersek’te yaşayan Sırplar, Sırbistan emeline ulaşmak için belki de Balkanlarda yaşanan en büyük soykırımı Bosna’da gerçekleştirdiler. 1992’de başlayıp 1995 Aralık’ına kadar süren, üç yılı aşan bir savaş sonucunda soykırıma uğrayan Boşnak kardeşlerimizin ilimizde olması bizim için çok anlamlı. Saray Bosna benim açımdan biraz daha farklı bizim coğrafyamızın son kalesidir Avrupa tarafında. O son kalenin muhkem olması ve dik durması gerekiyor. Bosna-Hersek’in ilk cumhurbaşkanı, cesareti, direnişi, zalimlere karşı dik duran bir Bilge Kralın, Aliya İzzetbegoviç’in ve onun evlatlarının düşünceleri bugün hala ayakta" ifadelerini kullandı.
Davet için teşekkür eden Tesanj baş imamı Fuad Ömerbasic Diyanet İşleri Başkanlığı’nca Kütahya’nın kardeş şehri ilan edilen Bosna Hersek’in Tesanj şehrine Kütahya halkının yardımlarıyla yaptırılan ve Kütahya ismini taşıyan cami hakkında konuştu. Caminin iki minaresi olduğunu, birinin Türk diğerinin ise Boşnaklar tarafından yapıldığını belirten Ömerbasic, "Camimiz kardeşliğimizin sembolüdür" diye konuştu.
Programda sahne alan Ombladinski Ansambl Tesan korosu dinleyicileri müzikal bir yolculuğa çıkardı. Öte yandan Tesanj baş imamı Fuad Ömerbasic, Kütahya İmam-Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği Kütahya Şube Başkanı Mustafa Önsay, Çayca Köyü Bosna Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Rasim Bayram’a günün anısına hediye takdim etti.(EFE)
BİZE ULAŞIN