Kadınlar Celine Dion gibi maç anlatıyor

Maç spikerliği konusunda öğrenci yetiştirmeye başlayan Barbaros Çıdal: "Bu işte ses çok önemli. Kadınların en büyük dezavantajı sesleri. Gol diye bağırdıkları anda çıkan ses; Celine Dion'un şarkı söylediği sese benziyor"

Spor spikeri Barbaros Çıdal, canlı yayında maç anlatma işinin ustalarından... Meslek hayatına 1993'te atv'de başlayan, şu anda Cine5'in spor müdürlüğünü yapan Çıdal, aynı zamanda spor spikerliği dersleri veriyor.
Spor spikerliği dersi vermeye nasıl başladınız?
Teklif, Diyalog Anlatım İletişim'den geldi. Böyle bir eğitim hiçbir yerde verilmiyor. Yalnızca TRT'de, o da sınavı kazananlara veriliyor. Ben de "Bildiğim işi neden genç nesle öğretmeyeyim" dedim ve teklifi kabul ettim.
Öğrencilere canlı yayında maç anlatmayı öğretiyorsunuz, değil mi?
Spor spikerliği, canlı bağlantı, spor haberi okuma, spor programı sunma konularında ders veriyorum ama ağırlıklı olarak canlı yayında maç anlatmayı öğretiyorum.

ESKİLER ÖĞRETMEDİ
Eğitimsiz, deneyimsiz kişilerin maç anlatmasından şikayetçi misiniz?
Eskiden fazla kanal olmadığı için maç anlatanların çoğu bu işi TRT'de öğrenmişti. Kimse alınmasın ama bizden önceki jenerasyon, yeni insanlar yetiştirmemek için ellerinden geleni yaptılar. Oysa ben öğrencilerimin bir yerlerde çalıştığını, maç anlattığını görmekten çok büyük keyif alıyorum.
Canlı yayında maç anlatabilmek için gereken özellikler neler?
Her şeyden önce maçı anlatacak kişinin genel kültürünün çok iyi olması lazım. "Ahmet topa vurdu, gol oldu"yla olmaz bu iş. Sadece sporla ilgili genel kültürden bahsetmiyorum; siyaseti, sinemayı, tiyatroyu, her şeyi bilmesi gerekir spikerin.

KADINLARIN SESİ TİZ
Kursta kadın öğrencileriniz de var mı?
Kadın öğrenci sayımız son dönemde arttı. Onlara maç anlattırmaya çalışıyoruz önce, eğer beceremezlerse; eğitimlerini değiştiriyoruz.
Kadınlar neden beceremiyor maç anlatmayı?
Kadınların dezavantaj sesleri. Maç anlatırken gol anında ya da önemli pozisyonlarda bağırmanız gerekir. Kadınlar bağırdıkları anda çıkan ses; Celine Dion'un şarkı söylediği sese benziyor. Ama sesini ayarlayabilen, kontrol edebilen bir kadına maç anlattırmayı çok istiyorum ben. Yani kendine güvenen varsa gelsin. (Gülüyor)
Spor spikerinin seri konuşması önemli mi?
Radyoda mutlaka gerekir, ekranda ise yeri geldiğinde gerekir. Bir pozisyon olduğunda spikerin o pozisyona yetişebilmesi lazım. Hızlı ama anlaşılır konuşması şart.


BİZE ULAŞIN