Türk tiyatrosunun 'Demir Leydi'si Gürün

Gencay Gürün için düzenlenen 'Ustalara Saygı' gecesinde Türk tiyatrosunun ünlü isimleri bir araya geldi. Konuşmacıların Gürün'le ilgili anlattığı anılar salondakileri güldürdü

Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen 'Ustalara Saygı' toplantılarının bu seferki konuğu Türk Tiyatrosu'nun duayenlerinden Gencay Gürün oldu. Akatlar Kültür Merkezi'ndeki gecenin sunucusu Cem Davran, "Burada ben, çırağın da çırağıyım. Ama ben de yaşlandım, 48 yaşındayım. Yakın gözlüğümü takıp öyle okuyacağım" deyip de gözlüğünü takınca salondakileri güldürdü. Konuşmacılar gece boyunca Gürün'le ilgili anılarını anlattılar.

OYUNCULAR 'MİYAVLARDI'
* Davran, Gürün'ün kedi sevgisini şöyle anlattı: "Şehir Tiyatroları'nın üst katı adeta kedi deposuydu. Bazı oyuncular Gürün'e iyi görünmek için nerdeyse 'miyav' diye konuşuyor, stajyerler ellerinde kedilerle dolaşarak kadroya girmeye çalışıyorlardı"
* Zihni Göktay, 'Lüküs Hayat'ta birlikte çalıştığı Gürün'ü 'Demir Leydi' diyerek nitelendirdi.
* Hülya Koçyiğit, "Bugüne dek ne zaman tiyatro için konuşsak, Gencay Hanım bana filmlerim yüzünden anlayış gösterirdi. Lütfen artık göstermeyin" diyerek tiyatro yapmak istediğinin altını çizdi.

KEDİ GÖRÜNCE B.KU YERDİK
Konuşmasında, Gencay Gürün'ün ağırkanlı olduğunun ve kedi sevgisinin altını çizen Cihan Ünal "Gencay Gürün ile oyuna gittiğimiz zaman perdenin açılmasına dakikalar kala yolda olurduk ve Gürün, bir kedi gördüğü zaman onu sevmeye başlardı. Ben de onları ayırmaya çalışırdım. Bazen de ben önden giderdim, yolda kedi falan görürsem hemen 'pisst' deyip kovardım. Yoksa Gürün onu görürse b.ku yerdik" diyerek tüm salonu güldürdü.
BİZE ULAŞIN