Emekli olunca restoratör olacağım

Mayıs ayında Türkiye'ye gelen ve 10 gün boyunca Kapadokya'yı keşfeden efsanevi bisikletçi Peter Kraus: Emekliliğim gelince restoratör olmayı planlıyorum. Eski binalar ilgimi çekiyor. Kendi evimi de ben restore ettim

Çarşamba 22.08.2012
ABONE OL
Çeşitli doğal ya da yapay engellere sahip alanlarda bisiklet sürme sanatı ve becerisi olarak tanımlanabilecek olan 'bike-trial'ın en önemli temsilcilerinden biri Türkiye'deydi. 'Biketrial'da üç dünya şampiyonluğu bulunan Red Bull sporcularından Peter Kraus, Mayıs ayında Türkiye'nin doğa harikalarından biri olan Kapadokya'yı bisikletiyle keşfetti. Ünlü sporcunun bu macerası, Red Bull tarafından kameraya alındı. Belgesel haline getirilip 100'den fazla ülkede dağıtılacak olan bu macera, Türkiye'nin ve Kapadokya'nın tanıtımına da katkıda bulunacak. Kraus'la Türkiye macerasını ve bisiklet merakı hakkında konuştuk.

İLGİNÇ BİR DENEYİM
Red Bull ile yaptığınız çalışmadan bahseder misiniz?
Red Bull ile yaptığımız anlaşma gereğince dünyayı dolaşarak doğal ve tarihi mekanlarda 'bike-trial' yapıyorum. Bu maceralar Red Bull ekibi tarafından filme alınıyor ve daha sonra internet sitelerinde yayınlanıyor.
Böyle bir çalışma kapsamında Mayıs ayında da Türkiye'deydiniz...
10 gün Kapadokya'daydım. Peribacaları'nın arasından atladım; eski evlerin tepesinde çatıdan çatıya sıçradım; Kapadokya'nın gizli kalmış mağaralarını ve dehlizlerini keşfettim. Ayrıca Kapadokyalı çocuklara bisiklet sporunun püf noktalarını anlattım.
Nasıl buldunuz Kapadokya'yı?
Kapadokya çok kendine özgün bir yer. Cidden çok güzel. Daha önce hiç böyle bir yerde bisiklet sürmemiştim. Benim için de ilginç bir deneyim oldu.
Red Bull ile birbirinden farklı noktalara gittiniz. Neden bu sefer Kapadokya'yı tercih ettiniz?
10 milyon yıldır doğaya ve sabitliğe meydan okuyan bir mekandan bahsedildiğini duyunca, orayı görmeden yapamayacağımı anladım. Ayrıca Kapadokya'daki sertleşmiş volkanik yüzey; zaman içinde rüzgar ve yağmur sayesinde özel olarak tasarlanmış büyük bir bisiklet parkurunu andırıyor.

İSTEĞİNİZİ YAPIN
Zor muydu Kapadokya'da bisiklet kullanmak?
Tüf zemin bisiklet sporu için son derece zorlayıcı. Zeminin yapısı gereği, tekerleğin temas ettiği alan hızlı dağıldığı için bisikletin kontrolünü sağlamak bir hayli zor. Sanki tabiat koskoca bir kenti benim sporum için tasarlamış.
Bisiklet dünyasının efsane isimlerinden birisiniz. Eğer bu sporla ilgilenmemiş olsanız ya da belki ilerde 'emekli' olduğunuzda ne yapmayı planlıyorsunuz?
Şu an yaşadığım ev tarihi bir binaydı. Alıp restore ettirdik. O zaman restorasyona da büyük ilgim olduğunu anladım. Eğer 'emekli' olursam kesinlikle restoratör olmayı planlıyorum. Eski binalar ilgimi çekiyor. Profesyonel olarak bisikletle ilgilenmeyi bıraktığımda kesinlikle bu işe başlayacağım.
Sizi örnek alıp bisikletle ilgilenmek isteyenlere verebileceğiniz bir tavsiye var mı?
Eğer bir bisiklet sporcusu olmak istiyorsanız istediğiniz şeyi takip etmeniz yeterli olacaktır. Başkalarını dinlemeyin.

DÜNYA ŞAMPİYONU OLAN BİSİKLETÇİ PETER KRAUS:
Kraus: "Yaşım ilerledikçe daha farklı şeylere ihtiyacım olduğunu anladım. Eskiden daha fazla spor salonuna giderdim. Artık daha az gidiyorum. Onun yerine snowboard yapıyorum. Mümkün olduğu kadar doğal besinler tercih ediyorum."

ARTIK DAHA DİKKATLİYİM
Bize biraz hayatınızdan bahsedebilir misiniz?
Hayatımın çoğu seyahatler ve projelerle geçiyor. Bu yüzden sakin bir yaşam sürebileceğim bir ev yaptım.
Evdeyken günleriniz nasıl geçiyor? Neler yaparsınız?
Çek Cumhuriyeti'ndeki evimde bir BMX parkı var. Arkadaşlarım da gelirler. Burada birlikte antrenman yaparız.
Yeni baba olmuşsunuz. Çocuk sahibi biri olarak böyle tehlikeli olabilecek bir sporla uğraşmak zor değil mi?
7 ay önce baba oldum. Robin benim için yeni bir yaşam biçimi oldu. Robin olduğu için artık binaların üstünden atlarken daha dikkatli oluyorum. Stilimi değiştirmedim ama daha dikkatliyim.