Ben sadece Andrej'yim!

Kadın görünümlü erkek model Andrej Pejic, moda dünyasına androjenliği getiren isimlerden biri. Hem kadın, hem erkek koleksiyonlarının aranan yüzü olan Pejic, "Ne kadınım, ne erkeğim; sadece Andrej'yim" diyor

Andrej Pejic, geçtiğimiz yıl Jean Paul Gaultier'nin hem kadın, hem erkek koleksiyonu tanıtmak için podyuma çıktığında moda dünyasında yer yerinden oynamıştı. Kusursuz bir kadın görüntüsüne sahip olan 1991 doğumlu Pejic'in aslında bir erkek olduğunu kabul etmek zor. Androjen kavramını yerle bir eden, kadın ve erkek ürünlerini aynı başarıyla tanıtan Pesic, 'Forum Fashion Week' kapsamında Türkiye'deydi. Ünlü manken sorularımızı yanıtladı...
Androjenlik kavramını baştan yarattınız. Tüm dünyanın size gösterdiği ilgi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Biliyorum, şimdiye kadar benim gibi kendisini androjen olarak tanımlayan ve moda dünyasına bu kadar güçlü giren bir isim olmadı. Bu da herkese çok ilginç geldi ve dikkatleri çektim. Tabii bunda, bana bu fırsatı veren markaların da büyük etkisi oldu. Eğer Jean Paul Gaultier bana güvenip, cesur davranıp bu imkanı sağlamasaydı bugün bu noktaya gelemeyebilirdim.

MEMNUNUM!
Görüntünüz insanı yanıltıyor. Siz kendinizi nasıl görüyorsunuz?
Çoğu zaman aynı sizlerin beni gördüğü gibi görüyorum. Ne erkek, ne de kadın olarak net bir görünümüm yok; ben sadece Andrej'yim. Bir kadın kadar güzelim ama bir o kadar da erkeksi ve sade bir duruşa sahibim. Giydiğim kıyafetleri en iyi şekilde sunmaya çalışıyorum; kendimi ön plana çıkartmıyorum. Kendimi bazen daha kadınsı, bazen daha erkeksi hissedebiliyorum, bu durumdan da memnunum.
Ünlü olmadan önce ne yapıyordunuz? Keşfedildiğim Melbourne'da satış elemanıydım. Beni keşfeden ajans sahibi benden alışveriş yaptı. Moda dünyasına girme hikayem de böyle başladı.
Sizce moda dünyasında sizin gibi androjen görünümlü mankenlerin sayısı giderek artacak mı?
Dünyada cinsiyetsizlik gibi bir trend var. Henüz çok cesurca deşifre edilemese de, bu durumun modaya da yansıdığını görüyoruz. Evet, ileride daha çok androjen model göreceğiz ama bunun bir akım olacağını sanmıyorum. Bu bir duruş... Androjenlik karşınızdakinin algısıyla ilintili bir durum. Bu o kadar kolay bir şey değil. Kafamdaki cinsiyet tanımının da tek temsilcisi benim sanırım.
İnsanın cinsiyetini silmesi zor olsa gerek... Kolay değil. İçinizdeki bazı duyguları bastırmış, bazılarını da keşfetmeniz lazım. Bu aktörlük gibi bir şey değil. Bunun sizin içinizde olması gerekiyor.

İLGİ ÇEKEYİM
Podyumda kadın kıyafetlerini mi, erkek kıyafetleri mi tanıtırken daha çok zorlanıyorsunuz?
Her ikisi de kendi içinde zor. Kadınken seksi, erkekken doğal olmaya çalışıyorum.
10 yıl sonrası için hayalleriniz ne?
İşimi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum ama belli bir yaştan sonra mankenlik yapmanız mümkün olmuyor. Ancak modelliği uzun yıllar yapabiliyorsunuz. 10 yıl sonra mankenliği tamamen bırakıp, modelliği zevk için yapıp artık kendi tasarımlarımla yol almak istiyorum.
Sevgiliniz var mı?
Benim için aşkın sınırı, tanımı yok diyebilirim. Üstelik ben herkesin ilgisini çekmek isteyen biriyim.

BİZE ULAŞIN