Yürüyen bir fotoğraf makinesiyim

'Hayat Devam Ediyor' dizisinde çömlek ustası 'İsmail Bakırcı'yı canlandıran Fikret Kuşkan, işi dışında göz önünde olmayı sevmiyor: Benim işim fotoğraf çektirmek değil, çekmek! Ben yürüyen bir fotoğraf makinesiyim

atv'de yayınlanan 'Hayat Devam Ediyor' dizisi bugün ikinci sezonuna başlıyor. Dizide 'İsmail Bakırcı' adında Güneydoğulu bir babayı canlandıran usta oyuncu Fikret Kuşkan; kendisini popüler dünyanın popülist oyuncuları arasında görmediğini söylüyor. Kuşkan ile diziyi ve hayatını konuştuk...

'Hayat Devam Ediyor'da izleyiciye gerçek yaşam hikayeleri sunuyorsunuz. Hikayenin gidişatını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bu sezonu da sağlıklı bir biçimde atlatacağımızı düşünüyorum çünkü elimizdeki materyal çok sağlam. Bu, ekip ruhuyla da çok ilgili; tek başına yapabileceğiniz bir şey değil tabii ki.

GARİBİM BENİM...
Dizide çocuk gelin, töre, namus, kumalık, yoksulluk, yaşam mücadelesi gibi birçok konuya değiniliyor. Siz 'İsmail Bakırcı' karakterini oynarken neler hissediyorsunuz?
İnsanların bu konulara uzaktan bakmayı tercih ettiklerini düşünmüyorum çünkü dizi bayağı bir izleyici kitlesine ulaştı. Bazı insanlara göre de farklı tabii durum. Yüzyıllardır gelenekselleşmiş şeylerin konuşulması, yanlış olanların ortaya çıkması bazı insanları celallendirir. Ne hissettiğime gelince... 'İsmail' gibi hissediyorum. Seyirci nasıl bir 'İsmail' görüyorsa, ben de öyle bir İsmail görüyorum. 'İsmail'im, garibim benim.

İlk defa Güneydoğulu bir adamı oynadığınız için rolünüzün size heyecan verdiğini söylemiştiniz...
Daha önce güzel, eli yüzü düzgün bir Güneydoğulu karakter ve doğru bir projeyle gelselerdi, oynardım. Şu anda iyi ki 'İsmail'i oynuyorum. Kentte büyümüş bir insan olarak, mesleğime çok şey kattı. Bir yıldır, çalıştığım zamanlarda 'İsmail Bakırcı', çalışmadığım zaman 'Fikret'im. Kendimi bol bol geri çağırıyorum. Yoksa başka türlü yaşanmaz; hastanelik olursunuz.

BİZE ULAŞIN