En büyük lüksüm evde ayağımı uzatıp oturmak

Koç Holding'deki görevinin büyük bir bölümünü oğlu Mustafa Koç'a devreden Rahmi Koç; davetten davete koşmaktan yorulduğunu söylüyor ve "Şu sıralar benim için en büyük lüks; evde ayağımı uzatıp Boğaz'a karşı yemeğimi yemek" diyor

Türkiye'nin önde gelen işadamlarından Rahmi Koç; başarılarından çocuk yetiştirmeye, iş yaşamından özel yaşamına dek merak edilen pek çok konuyu MAG dergisinden Can Çavuşoğlu'na anlattı...
Yoğun bir işadamı olarak güne saat kaçta başlıyorsunuz?
07.00'de başlarım. Yarım saat sabah hazırlığım sürer, 08.00 gibi kahvaltıya otururum. Kahvaltıdan sonra evdeki yardımcımla yapılacak işleri planlarız. Daha sonra o günkü programa göre hazırlanıp 09.00'da otomobile biner, şirkete giderim. Akşam yazıhaneden çıkmadan önce 18.00-20.00 arası bir kilometre yüzerim. Gece 24.00'ten önce de uyumaya çalışırım. Sabaha karşı 02.30 ile 03.00 gibi kalkar bir saat idman yaparım ve tekrar yatarım.

ÖĞLENLERİ UYURUM
Gün arasında bir saat uyuduğunuz söyleniyor, doğru mu?
Benim buna alışmam yedi ay sürdü. Vehbi Koç bunu İsmet Paşa'dan, İsmet Paşa ise Churchill'den öğrenmiş. Vehbi Bey, Mösyö Burla'ya öğretmiş, ben de Mösyö Burla'dan öğrendim. Dolayısıyla iki elim kanda da olsa öğlenleri bir saat uyurum. Böylelikle günü ikiye böleriz ve tekrar kalktığınızda sanki güne yeni başlamış gibi kendinizi taze hissedersiniz. İnsan vücudu da makine gibidir; hor kullanılırsa ileride cezası çekilir. Unutmayalım ki en büyük kapitalimiz, sağlığımızdır.
Beslenmenize dikkat ediyor musunuz?
Rahmi Koç her şeyi yer. Diyet yapmam, şunu, bunu yemem demem. Vücudun her türlü gıdaya ihtiyacı var ama ölçülü olmak kaydıyla. Hiçbir zaman mideyi tıka basa doldurmamak ve imkan olursa akşam 20.00'den sonra yemek yememek lazım.

BİZE ULAŞIN