Yönetmene değil senaryoya bakarım

'Hükümet Kadın' filminde Türkiye'nin ilk kadın belediye başkanını canlandıran Demet Akbağ, oyunculukta tekrara gitmediğini söylüyor: Bana böyle bir eleştiri getirecek olanlar her şeyden önce, saçını kahkül kestirince farklı bir rol oynadığını sananlara baksın

Demet Akbağ'dan bu yazın başlarında; deniz kenarında, tembel bir akşam üstü saatlerinde dinledim yeni filmi 'Hükümet Kadın'ın hikayesini. Okuma yazması bile yokken, 1950'lerin sonunda belediye başkanlığı yapmış bir kadının öyküsüydü bu. Midyat'ta babadan oğula geçen bir belediye başkanlığı sisteminde, eşi erken vefat edip yerine geçecek uygun yaşta oğlu olmayınca, başkanlık koltuğuna kendisi oturmak zorunda kalan bir kadındı Xate (Hate). Üstelik hikaye gerçekti. O kadın, yönetmen-oyuncu-senarist Sermiyan Midyat'ın babaannesiydi.

EN ÖNEMLİSİ GÖÇLÜ SENARYO
Hayatının merkezinde çalışmak olan bir Oğlak burcu kadını olarak, bir de üstüne oyunculuğa böylesi sağlam bir aşkla bağlıyken, birkaç hafta sonra başlayacak çekimler Akbağ'ı çok heyecanlandırıyordu. Ve en önemlisi Midyat'ın yazdığı senaryo çok içine sinmişti. "Zaten artık ne olursa olsun, teklif kimden gelirse gelsin; senaryo çok güçlü değilse o projeyi kabul etmiyorum" diyordu. Bir kez daha, dokuz hafta süren çekimlerin sonunda Mardin'de bir araya geldiğimizde ise yanımızda filmin sahibi Sermiyan Midyat da vardı. Benim ilk merak ettiğim; ikisinin de, 25 Ocak'ta vizyona girecek bu filmden umduklarını bulup bulamadıklarıydı...
Film gösterime girdiğinde 'Xate' karakteri ile 'Vizontele'deki 'Siti Ana' arasında karşılaştırma yapılacaktır. Benzerlikler aranacak, "Akbağ oyuncu olarak tekrara mı düştü?" denecektir. Böyle söyleyenlere cevabınız ne olur?
SERMİYAN MİDYAT:
Bunlarla işim olmaz, cevap bile vermem. Bu olursa, kötü niyetli bir düşüncedir. İyi niyetle böyle bir eleştiri gelmez. Evet; ikisi de Doğulu, ikisi de şiveyle oynuyor ama o kadar. İki gözü, iki kulağı, bir ağzı olan hiç kimseyi oynamayalım o zaman. 'Siti Ana'yla 'Xate' arasındaki en büyük benzerlik, ikisinin de insan olması. Sadece bu.
DEMET AKBAĞ: Benim cevabım; Xate', 'Siti Ana' değil olur, ne olacak! İkisinin tek ortak noktası, Doğulu kadın oluşları. Bir de ikisinde de Doğu kadınına has sert bir duruş var, o kadar. Kötü bir espri yapmak istersem de, "Biri belediye başkanının karısıydı, diğeri bizzat belediye başkanı" derim.

BİZE ULAŞIN