Bu film mecburiyetten

a Haber'de yayınlanan 'Jurnal'e perşembe günü 'Dağ' filminin yönetmeni Alper Çağlar ile oyuncuları Fırat Doğruloğlu ve Cengiz Coşkun konuk oldu. Çağlar, "Türk erkeklerinin askerlik mecburiyeti; beni bu filmi çekmeye itti" dedi

Günaydın gazetesi yayın yönetmeni Şirin Sever'in sunduğu 'Jurnal'e perşembe akşamı; 16 Kasım'da gösterime girecek olan 'Dağ' filminin yönetmeni Alper Çağlar, oyuncuları Fırat Doğruloğlu ve Cengiz Coşkun katıldı.
Filmin yönetmeni Alper Çağlar, Şirin Sever'in "Neden böyle bir film yapma ihtiyacı duydunuz?" sorusuna "Aslında beni Türk erkeklerinin askerlik yapma mecburiyeti bu filmi çekmeye itti" cevabını verdi.
Filmde idealist bir yüzbaşını canlandıran Fırat Doğruloğlu, hikayeyi popüler veya dramatik bir durumdan dolayı değil, tamamen insani duyguları anlattığı için kabul ettiğini söyledi.

'NEFES'LE MUKAYESE İYİDİR!
Yönetmen Alper Çağlar, "Filminiz ikinci 'Nefes' diye lanse ediliyor. Siz bu konuda ne diyorsunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Tabii ki, 'Nefes' gibi güzel bir filmle mukayese edilmek çok güzel bir şey ama onunla bizim aramızda fark var; o film bir bölüğü anlatıyordu, biz ise iki askerin öyküsünü anlatıyoruz. Bizim filmimiz 'Nefes' gibi bir karargahta geçmiyor."

DANIŞMANLAR YARDIM ETTİ
Sever'in "Aranızda Doğu'da veya Güneydoğu'da askerlik yapanlar var mı?" sorusu üzerine Çağlar, danışmanları doğrultusunda hem oyuncuları, hem de filmin konusunu oluşturduklarını söyledi. Filmin oyuncularından Fırat Doğruloğlu askerlik hizmetini kısa dönem olarak yaptığını, Cengiz Coşkun ise şu anda tecilli olduğunu ve henüz askerliğini yapmadığını belirtti.

BİZE ULAŞIN