Eşim şiddeti bıraktı

'Medyada Sağlık' isimli bir program sunmaya hazırlanan Zeynep Kasımlıoğlu: Evlilik dışı ilişkilere karşıyım. Ben; evliliğe ve kadınların haklarının korunduğu ilişkilere inanırım

Uzun yıllar haber spikerliği ile ekranlarda yer alan Zeynep Kasımlıoğlu, 10 yıl önce Türkiye'nin tanınmış doktorlarından Dilaver Özturan ile evlendi. Biri kız, ikisi erkek üç çocuk annesi olan ünlü sunucu, bir dönem eşinden şiddet gördüğüne dair haberlerle basında yer aldı. 'Medyada Sağlık' adlı bir programla ekrana dönmeye hazırlanan Zeynep Kasımlıoğlu; programını, evliliğini ve medya sektörünü Quality of Magazine'den Yeşim Günal'a anlattı.
Yeni programınızı anlatır mısınız?
'Medyada Sağlık' diye bir program yapmaya hazırlanıyoruz. Haber ağırlıklı bir program olacak. Sağlık literatüründe tartışılan haberleri konuşacağız. Deniz Algün, doktorumuz olarak yer alacak. TRT'de yayınlanacak.

HIRSIM İSTİKRARDIR
Medyacı olmak zor mu? Sizi yıprattı mı mesela?
Yıpratmaz mı? Tabii yıprattı ama ben çok hırslı bir kadın değilim, bunun rahatlığını yaşadım. Benim için hırs istikrardır. İstikrarlı bir şekilde yaptığım işe devam etmek isterim. Örneğin kahvaltı haberlerinden ayrılmak çok üzdü beni. Bazı programları basamak olarak kullanan kişiler vardır ama benim için basamak diye bir şey yoktur, o an yaptığım iş benim hedefimdir zaten.
Meslek hayatınızda kıskançlıklar, kavgalar, hemcinslerinizle klasik çekişmeler yaşadınız mı?
Erkek meslektaşlarım, daha çok zorluk yaşattı. Çok destek verenler de oldu; örneğin Kaan (Yakuphan) muhteşem bir partner ve dost oldu. Kazık atmayacak bir adamdır. İsmini zikretmeyeceğim birçok erkek meslektaşımdan ise hiç ummadığım darbeler yedim.
TV'deki haber bültenlerini nasıl buluyorsunuz?
Türkiye büyük bir değişim yaşıyor; medya da bu değişimin içinde. Kritik yapacak, bunu tartışacak bir ortam yok çünkü çok hızlı bir şekilde yapılan eylemler var; tartışacak zaman bile yok. Türkiye'de yeni bir sayfa açıldı ve o sayfanın yazıları yazılıyor. Değişim yapılsın mı, yapılmasın mı; şu olsun mu, olmasın mı tartışılmıyor, yapılıyor ve bitiyor.

EŞİM BASKIN BİR KARAKTER
Evlilikte bir erkeği idare etmek konusunda ne söylersiniz?
Çok zor. Benim eşim zor bir adam; mesleği nedeniyle stresli ve sinirli. Onu alttan almak, idare etmek gerekiyor. İnsanlar; "Derviş, Zeynep'i idare ediyor" diyor ama asıl idare eden benim. Çok baskın ve dediğim dedik bir karakterdir eşim, bu da işi daha da zorlaştırıyor.
Ona en çok kırıldığınız, kızdığınız olay nedir?
Bir gün onu cep telefonundan aradım, açmadı. Hastası falan olabilir ama bu kadar süre geri dönmemesi meraklandırdı beni... Delirdim... Sonra tekrar çaldırdığımda telefonu bir hanım açtı ve "Zeynep Hanım, doktor bey ameliyatta" dedi. Ben de "Tamam ameliyatı bitince arasın beni" dedim. "Yok, doktor bey kendi ameliyat oluyor" dedi.
O an ne hissettiniz?
Şoka girdim, inanamadım. Meğer yaşadığı boyun rahatsızlığından dolayı ameliyat oluyormuş ve bana söylememiş. O anda yanında olmamak o kadar üzdü ki beni, anlatamam. Bana vurmasından çok daha kırıcıydı bence.

ÇOK ÇABUK SİLİNEBİLİRLER
Hem evlenmek, hem medyacı olmak isteyen genç kadınlara ne önerirsiniz?
Evlilik dışı ilişkilere karşıyım. Resmi evliliklere ve kadınların haklarının korunduğu ilişkilere inanıyorum. Gençler evlilikten korkup kaçmasınlar, anneliği mutlaka tatsınlar. Medyacı olmak isteyen genç arkadaşlar için ise ne diyeyim? Bu çağda; İletişim Fakültesi'ne gidin, mastırınızı yapın, iki dil öğrenin desem neye yarar? Bunlar kitaplarda kaldı ama ünlü olmak için ödeyecekleri bedelleri iyi düşünsünler, çok çabuk silinip gideceklerini bilsinler. Üfürülüp giderler.

BİZE ULAŞIN