Anne-çocuk gazeteciliği onlardan sorulur!

Onlar Türkiye'nin anne-çocuk yazarları... Hamileliklerini, nasıl doğum yaptıklarını, problemlerini okuyucularıyla paylaşıyorlar. Deneyimlerini esprili bir şekilde anlatan yazarlar anne-çocuk gazeteciliğiyle ilgili detaylar verdi

ESRA SER VE KIZI LADİN (NTVMSN BC.COM)
KENDİMİ HİÇ BU KADAR FAYDALI HİSSETMEDİM

Anne-çocuk yazarı olma serüvenim hamileyken başladı. Gazeteci arkadaşım Ayşe Acar'ın bir anne-çocuk sitesi vardı; kulağımdan tutup beni bilgisayarın başına oturttu. Anne olmak hayatımın çok büyük bir kısmını kaplıyor. Anne olmaktan çok zevk alıyorum ve şu anda bundan çok uzakta bir iş yapmayı düşünemiyorum. Ebeveyn-çocuk üzerine yazmak, kişisel gelişimime ve tabii ki anneliğime büyük katkı sağladı. Anne-çocuk gazeteciliği kendi kişisel hikayeniz üzerinden yaptığınız bir gazetecilik. Aslında takipçilerinizi, evinizin içine alıyorsunuz. Hal böyle olunca insanlar sizi kendilerine çok yakın görüyor. Bunca yıldır habercilik yapıyorum, kendimi hiç bu kadar faydalı hissetmedim. İnsanların zor günlerinde hayatlarına katkınız olabiliyor.

MELİS ÇALAPKULU VE İKİZLERİ DENİZ İLE MEHMET (SABAH)
ANNE-ÇOCUK YAZARLIĞI BÜYÜK SORUMLULUK
Ben 13 yıldır gazeteciyim. Yıllarca muhabirlik, ardından editörlük yaptım. Bu konuda da hep "Çocuğu doğuran anne-çocuk köşesi yazmaya başlıyor kardeşim, niye ki?" derdim. O yüzden doğurduktan sonra hiç böyle bir niyetim yoktu. Ta ki bir dönem çalıştığım usta gazeteci Murat Çelikkan aklıma sokana kadar. İkiz bebeklerimle beraber hayatım zaten bambaşka bir hal aldı. En basitinden neredeyse hiç uyumadığımı söyleyebilirim! Anne-çocuk yazarı olmak ise daha çok interneti kullanım şeklimi değiştirdi. Örneğin Twitter'da yüzlerce anne takipçim oldu. Ben de hepsini takip ediyorum. Çok akıllı anneler var internette.

DAMLA ÇELİKTABAN VE OĞLU UZAY (HABERTÜRK)
GELEN MESAJLARIN YOĞUNLUĞU ŞAŞIRTTI
Uzay'a hamile olduğumu öğrendiğimde evimi bu konuyla ilgili kitaplarla doldurdum ve sanki sınava girecekmişim gibi altını çize çize okudum... Bütün anne adaylarının benim kadar çok okumaya fırsatı olmayacağını düşünerek okuduklarımı ve yaşadıklarımı harmanlayıp bir şeyler yazmayı önerdiğimde sevgili Doğan (Satmış) Abi bunu kabul etti. Anne-çocuk konusunda yazmaya başladıktan sonra gelen mesajların yoğunluğu şaşırtıcı oldu... Uzay'ın resmini isteyenler, doktor tavsiyesi isteyenler, emzirme konusunda akıl verenler, bazı konularda kızanlar vs...

EVRİM SÜMER VE KIZI LEYLA (RADİKAL)
DERT ETTİĞİM KONULARI YAZIYORUM
Radikal'deki 'Anne Olmak' köşesini yazmaya başlamam çok tesadüfi oldu. Kızım doğduktan sonra Twitter'da 'Anne Olmak...' başlıklı küçük şeyler yazmaya başladım. Paylaşmak, hatta dertleşmek için aslında... Anneliğin romantik, duygusal halinden çok, gerçekliğini ve sertliğini yazıyordum. Biraz sarkastik ve trajikomik yazdığım için Radikalciler'in dikkatini çekmiş, yazarlık teklif ettiler. Dertli olduğum konuları yazıyorum köşemde, ki bunlar çevremdeki tüm annelerin ortak derdi oluyor. Çalışan anne olmak, bakıcılar, annelerin sosyal güvenliği ve eğitim gibi mayınlı alanlara girdiğimde ortalık kızışıveriyor. En çok tepki verilen konu da, bakıcılar. Hakaret ettikleri için çok kişiyi blokladım bu yüzden. (Yeni Aktüel)

BİZE ULAŞIN