Yıllarımı bol keseden ama keyifli harcadım

Sezen Aksu, Şehrazat ve Nazan Öncel gibi ustaların şarkılarını yeni albümü 'Tam Zamanında'da seslendiren Nükhet Duru: Albümdeki 'Milyon' şarkısı hayata bakışımı anlatıyor. Milyoner gibi bol keseden harcadım yıllarımı ama tadını da çıkardım

Usta yorumcu Nükhet Duru, uzun bir aradan sonra 'Tam Zamanında' adını verdiği yeni albümü ile dinleyiciyle buluştu. Duru albümde; Sezen Aksu, Aysel Gürel, Şehrazat, Nazan Öncel, Fatih Kısaparmak, Sıla, Mustafa Ceceli, Sunay Özgür ve Mithat Can Özer'in bestelediği şarkıları yorumluyor. Ünlü şarkıcı ile albümünü ve içinde sakladığı gerçek kadını konuştuk...
Gerçisiz "Tam zamanı" diyorsunuz ama albüm çıkarmak için çok beklemediniz mi?
Arada küçük çalışmalar yaptım ama benden beklenen nitelikte dört başı mağrur bir albüm çıkarmayalı 11 yıl oldu. Demek ki bir nadas dönemi gerekiyormuş şahlanarak kalkmak için.
Yine de 11 yıl uzun değil mi?
Ama bu 11 yılda boş durmadım ki; iki maksi, iki de normal single yaptım. Belki böyle bir yapıt hazırlamak için uzun bir süreç ama o sürecin dört yılı araştırmayla geçti. Son beş yıl da annemin rahatsızlığı nedeniyle karmakarışık bir ruh halindeydim. Bir de yıl dediğiniz ne ki; geçiyor. Bu arada çok şarkı dinledim, çok şarkı yaptım, çalıştım, söyledim, dinlettim... Hep bana yakışacak işlerin peşinde koştum. Bir de tavşan hikayesindeki gibi yalnız hızlı koşanların kazandığını düşünmemek lazım. Belki albümü zamana yaydım ama yine tam yerini bulacaktır.
Yani hikayedeki emin adımlarla yol alan kaplumbağasınız...
Evet; yavaş yavaş, sakin sakin. Bütün kurallar değişiyor hayattaki, biz de değişiyoruz ama Tanrı'nın kuralları hep aynı işliyor. Basit müzikler, basit sloganlar ancak kısa süreli bir doygunluk yaratıyor.

HEP SEVDALIYIM
Günümüz şarkılarının çabuk tüketilmesini, sözlerinin ve müziklerinin basit olmasına mı bağlıyorsunuz yani?
Öyle olmayanlar da var tabii... Bir de ben bu albümü dinlerken herkesin sevdalı olmasını istiyorum çünkü insan sevdalanınca bütün şarkıların kendisi için çaldığını düşünür, öyle tatlı bir havaya girer. Sanal da olsa sevdalı olsunlar.
Keşke siz de sevdalı olsaydınız.
Ben hep sevdalıyım. Onun bir kişi olması gerekmiyor; kendimi sevdalı hissetmek istiyorsam, öyle gezerim. Oğluma, dostlarıma, kedilerime, köpeklerime, müziğime sevdalıyım ben.
Siz mutluluğun formülü bulmuşsunuz galiba...
Bana hep "Yaşından daha genç görünmenin sırrı ne?" diye soruyorlar. Bunun cevabı basit aslında; içinde güzel şeyler biriktiren, dışarıya da öyle yansır. Yani güzel yaş alabilmek için güzel hareketlerde bulunup güzel şeyler düşünmek lazım. Bu da emek ister.

CEM BABASININ DİBİNE DÜŞMÜŞ
Albümdeki 'Milyon' şarkısı da sizin hayata bakışınızı yansıtıyormuş ...
Evet, benim hayata baktığım pencereyi güzel izah ediyor 'Milyon'. "Bir milyoner gibi harcadım gençliğimi, inan her anına değdi" diyor. Ben hiç pişmanlıkların insanı olmadım. Tabii ki "Şunu yapmasaydım" dediğimiz şeyler vardır ama onların da gerekli olduğunu düşünen, onlardan bir pay çıkarmaya çalışan biriyim.
Geçmişe dönüp bakınca bir milyoner gibi bol keseden mi harcamışsınız her şeyi?
Evet, çok keyifli ve bol keseden harcadım, anın tadını çok çıkardım. Ben acılardan bile mutluluk yaratabilen biriyim. Büyük acılar sessiz yaşanır, belli edilmez. Ben o sırada hiç öyle bir şey yokmuş gibi davranabilmeyi öğrenmiş biriyim. Hatta çoğu insan benim şuursuz bir neşesi olan bir kadın olduğumu düşünür ama gözyaşlarını kahkahaların arasına sıkıştırmak daha kullanışlı bana göre.
Oğlunuz Cem'in müziğe ilgisi var mı?
Benimkinin hiç alakası yok; benimki matematik insanı, kalp insanı değil. Yani armut babasının dibine düşmüş, benim dibime değil.

BİZE ULAŞIN