Kabadayılardan kurtulmak için sihirbaz oldum!

Discovery Channel'da yayınlanan programıyla milyonları ekran başına toplayan illüzyonist Dynamo, sihre büyükbabası sayesinde başladığını söylüyor: Okulda bana sataşan kabadayıların dikkatini dağıtmam için birkaç teknik gösterdi ve ben illüzyon bağımlısı oldum

Dünyanın en ünlü sihirbazlarından Dynamo'nun nefes kesen illüzyon gösterileri yaptığı programı 'İnanılmaz Sihirbaz Dynamo'nun ikinci sezonu, Türkiye'de 21 Kasım'da Discovery Channel'da başlıyor. Yeni sezonda en etkileyici gösterisinin L.A. Times binasının tepesinden aşağı kadar yürümek olduğunu belirten Dynamo; illüzyona nasıl başladığını, işin püf noktalarını ve hedeflerini anlattı...

HEYECAN VERMEK İSTİYORUM
Öncelikle lakabınız neden Dynamo?
Bana Dynamo denmesinin sebebi, yıllar önce New York'ta, Hilton Oteli'nde bir gösterinin ortasında izleyicilerden birinin "Bu adam tam bir dinamo" diye bağırmasıydı. Profesyonel olarak ilerlemeye karar verdiğimde, Dynamo isminin bana çok uygun olduğunu düşündüm. Ayrıca sözlükte 'dinamo'; büyük elektrik üreten küçük bir jeneratör olarak tanımlanıyor ve çoğu insan benim performanslarımın da öyle olduğunu söylüyor. Bana baktığınızda ufak tefek bir adam görürsünüz, böyle bir sihrin benden gelmesini gerçekten beklemezsiniz. Ancak bu, çoğu insana heyecan veriyor; yapmaya çalıştığım şey de bu.

ŞİMDİYE KADAR EN KORKUNCU...
Biraz gösterinizden bahsedelim; önümüzdeki günlerde sizden ne gibi sürprizler beklemeliyiz?
Discovery Channel'de başlayacak olan ikinci seride, L.A. Times binasının kenarından aşağı yürüyeceğim. Bu, muhtemelen şimdiye kadar yaptığım en korkutucu şeydi; kaçırmamanızı tavsiye ederim. Gerçekten çok tehlikeliydi. Biraz yükseklik korkum var; kendim için de inanılmaz bir şey gerçekleştirmiş oldum. Bu aynı zamanda kendi korkularımla da yüzleşmem anlamına geliyordu. İlk sezonun başarısından sonra işler benim için biraz çığırından çıktı; daha büyük ve daha iyi sihir yapmak için üzerimde büyük bir baskı oluştu. Bu sezon da en iyisini yapmaya çalışacağım.

SİZE ÖZEL GÖSTERİ YAPABİLİRİM
Türkiye'de çok hayranınız var. Ülkemize gelmeyi düşünür müsünüz? Mesela Boğaz'ı geçmek istemez misiniz?
Gösterim pek çok ülkede yayınlanıyor ve ben birçoğuna henüz gitmedim. Seyahat etmeyi seviyorum. Yakın zamanda gelip ülkenizi ziyaret etmeyi umut ediyorum. Böylece siz de biraz Dynamo sihri görürsünüz. Ve umut ediyorum ki televizyonda yaptığım şeylerin yanı sıra tamamen yeni, sadece sizin için, daha önce hiçbir ülkede yapılmamış şeyler de görebilirsiniz.

Büyük bir illüzyonist olmak için bir kişinin sahip olması gereken en önemli nitelikler nelerdir?
Sanırım herhangi bir alanda, büyük bir sanatçı olmak için ihtiyacınız olan belli nitelikler vardır. İlk olarak yaptığınız şeyi sevmelisiniz. Bu çok önemli çünkü sevmezseniz, izleyici de sevmeyecektir. Ayrıca, o sanata kendinizi adamanız gerekir; bir şeyde iyi olmak, çok büyük fedakarlık ve zaman gerektirir. En önemlisi; sadece kendiniz olarak, yaptığınız şey her ne ise kendinizi bunun içine koyarak, başka birinin kopyası olmamaya çalışarak başarılı olabilirsiniz.

Peki, illüzyon işinde uzmanlaşmak için ne kadar süre çalışmak gerekir?
29 yıldır hayattayım ve her gün daha fazla şey öğreniyorum. Mükemmelleştiğimi düşünmek, kariyerimin sonu olur.

ROL MODELİM BÜYÜKBABAMDI
İllüzyonlarınızı ilk çağlarda yapsaydınız, insanların size tapacağını düşünüyor musunuz?
Muhtemelen! Ayrıca bunu kesinlikle isterdim ama şimdi de beni Twitter'da takip ettikleri için de mutluyum.

Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz; nasıl birisiniz, nasıl bir aileniz var?
Kuzey İngiltereli, normal bir adam olduğumu düşünüyorum. Hayatım hiçbir zaman kolay olmadı. Tek bir ebeveynim vardı; annem tarafından yetiştirildim. Ben büyürken annemin benimle hiç geçinemeyen iki erkek arkadaşı oldu. Ama neyse ki büyükbabam vardı, benim rol modelim oldu ve sanırım beni bugün olduğum adam yaptı. Açıkçası, gelecekte kendi ailemi kurmayı düşünüyorum ve kendi çocuklarım olursa, benim için yanımda olmayan babamın aksine onların yanında olmak istiyorum.

TEPKİLERİ SEVİYORUM
İllüzyonist olmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz? Sizi bu konuda cesaretlendiren ne oldu?
Aslında büyükbabam bulaştırdı beni bu işe. Kendisi de illüzyonla ilgileniyordu; profesyonel değildi ama eğlence için yapıyordu. Okulda bana sataşıyorlardı; o da kabadayıların dikkatini dağıtmam için bana birkaç teknik gösterdi. Ve bir süre sonra bu işe başladım. Bana gösterdiği şeyleri yapmayı ve insanların gösterilerime verdiği tepkiyi seviyordum. Böylece, bunu bir savunma mekanizmasından bir gösteri sanatına dönüştürmeye başladım ve gerçekten sihre bağımlı oldum; uğultuya, tepkilere, gösteri yaparken hissettiğim duyguya... Daha sonra yaşım ilerledikçe, bunun hayatımın geri kalanı için yapmak istediğim şey olduğuna karar verdim.

SADECE GERÇEKLEŞEN FİKİR GÜZELDİR
İllüzyon yapmanın en zor yanı ne; parlak bir fikir bulmak mı, yoksa bu parlak fikri uygulamaya koymak mı?
Sanırım ikisinin karışımı. Parlak bir fikriniz olabilir ama onu eyleme dökemezseniz sadece bir fikirdir. Thames Nehri'ni geçmek, 14 yaşımda aklıma gelen bir fikirdi ve 28 yaşıma kadar bunu yapma imkanım olmadı. Eğer hiç gerçekleştirmemiş olsaydım, yalnızca bir fikir olarak kalacaktı ve muhtemelen unutulacaktı.

BENİM İÇİN 'SİHİR' GERÇEK HAYAT DEMEK
Discovery Channel gibi bir belgesel kanalında illüzyon yapmak nasıl bir duygu?
Sanırım benim için sihir, gerçek hayat; hayatımın son 20 yılını işgal eden tek şey. Discovery Channel sayesinde sesimi tüm dünyaya duyurdum. Garip olan; programımın benim hiç gitmediğim ülkelerde yayınlanması. Şu an Londra'dayım, karşılaştığım turistler gösterimi izlediklerini söylüyorlar. 'Vay canına, bu çılgınca' diye düşünmekten kendimi alamıyorum.

BİZE ULAŞIN