Filmim için hayat ritmimi değiştirdim

'Gözetleme Kulesi'nin Altın Koza'lı oyuncusu Nilay Erdönmez, filmde canlandırdığı 'Seher' karakterine üç ayda hazırlandığını söylüyor: Rolüm için hosteslik yaptım, günlük yazıp yönetmenimizle paylaştım. 'Seher' için bir süreliğine hayat ritmimi değiştirdim

Genç oyuncu Nilay Erdönmez, Pelin Esmer'in yönettiği 'Gözetleme Kulesi' adlı filmdeki 'Seher' rolüyle Adana Altın Koza Film Festivali'nde 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülünü kazanarak dikkatleri üzerine çekti. Geçtiğimiz hafta vizyona giren filmde Olgun Şimşek'le başrolü paylaşan Erdönmez, yeni doğum yapmış anne rolü için aldığı kilolar ve açık havadaki banyo sahnesiyle gündemde. Erdönmez, filmini ve oyunculuktaki hedeflerini anlattı.
Oyuncu olmaya ne zaman karar verdiniz?
Oyunculuk, küçüklüğümden beri aklımdaydı. Annem iyi bir tiyatro izleyicisiydi ve hâlâ da öyledir. Birlikte çok fazla oyun izlerdik, benim de o yaşta ilk heveslendiğim iş oyunculuk oldu. Liseyi bitirdiğim yıl konservatuvar sınavlarına girdim ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde tiyatro bölümünü kazandım. Sonra aynı bölümde yüksek lisans yaptım.
Peki, 'Gözetleme Kulesi'nden önce neler yapıyordunuz?
Beşiktaş Belediyesi Kültür Sanat Platformu'nda 'Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım', İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda 'Fareler ve İnsanlar' oyunlarında oynadım. Son olarak da Jean Genet'nin 'Zenciler' oyununu hem yönettim, hem de oynadım.

HOSTESLİK YAPTIM
'Gözetleme Kulesi'nin yönetmeni Pelin Esmer'le yollarınız nasıl kesişti?
Pelin Esmer, benim 'Zenciler' oyunumu izlemiş. Kendisi de o sıra 'Seher' karakteri için oyuncu arayışındaymış. Bir tiyatrocu için oldukça güzel bir şey bu. Benim için Pelin Esmer isminin çekeceğim ilk filmle birleşmesi fikri bile çok heyecan vericiydi.
Rolünüze nasıl hazırlandınız?
Tipik bir çalışma şeklim yok, olmamasını da umuyorum. Öncelikle Pelin'le birbirimizi tanmaya çalıştık. O dönemde günlük tutup Pelin'le paylaşmıştım. Hayat ritmimi bir süre için biraz değiştirdiğimi söyleyebilirim. Benzer hikayeleri olan insanlar tanıdım. 'Seher', hosteslik yaptığı için bir-iki günlük hosteslik deneyimim oldu. Üç ayı aşan bir hazırlık süreciydi. En büyük kaynak insanın kendi içi; orada bildiğin, bilmediğin, sevdiğin, sevmediğin yerlere ulaşmak... Bununla birlikte role ruhsal ve fiziksel olarak en yakın durabildiğin yere gelmek...

İZLEYİCİ İNANACAK
Olgun Şimşek gibi deneyimli bir oyuncuyla çalışmak nasıldı?
Onunla oynamak, onu tanımak çok büyük bir şans. Bu filmde birbirinden kıymetli oyuncularla çalışma şansım oldu. Özellikle Laçin Ceylan'a, izlediğim bir oyunu dolayısıyla hayranlığım vardı. Deneyim üstüne deneyim oldu benim için.
Film için 10 kilo aldığınız doğru mu?
Evet, doğru. Diyetisyen Serap Orak Tufan ile 10 kilo aldım ve yine sağlıklı bir şekilde o kiloları verdim. İşin sırrı şu; "Sen inanırsan herkes inanır". Yani siz karakterin perdeye yansıyan kısmında boşluk bırakmazsanız, izleyici de o karakterin içine girerken samimiyetsizlik hissetmez. İnsanlar zaten sana inanmak için geliyor, zaten 1-0 öndesin. İzleyiciler 'Seher'e inanacak.
Açık havada çekilen banyo sahnesi, medyada en çok yer alan sahne oldu. Çekerken zorlandınız mı?
Havanın soğuk olması ve üşüme dışında sahneyle ilgili sıkıntı yaşamadım. Sahne neyi gerektiriyorsa onu yaptım. Beni bu filmde zorlayan o kadar çok sahne oldu ki, banyo sahnesinde zorlanmadım...


BİZE ULAŞIN