'Ata kement atma' nasıl dans oldu?

YouTube'da 700 milyon kez tıklanan 'Gangnam Style'ın yıldızı Psy: Tüm hayvanlarla ilgili dans figürlerini denedik. Ekipten biri TV'yi açtı, ekranda dörtnala koşan bir at vardı. Hayali ata kement atma hareketi de böyle ortaya çıktı

Dünyayı sallayan 'Gangnam Style' ile YouTube'un gelmiş geçmiş en büyük yıldızı haline gelen Psy hakkında bilmediğimiz çok şey var. Yeni Aktüel dergisinden Sebla Koçan'ın hazırladığı habere göre; evli ve ikiz kız babası olan 34 yaşındaki Psy, şu sıralar yorgunluktan ölüyor. Nedeni ise, 'Gangnam Style'ın konserleri için Avustralya, Kaliforniya ve New York'a gitmek zorunda kalması... Videonun YouTube'da izlenme sayısı ise 700 milyonu aşmış durumda. 'YouTube'da en çok 'like alan' yani beğenilen video, bu rakamlarla Guinness Rekorlar Kitabı'na da girdi.

DOĞRU HAYVANI 30 GÜN ARADIK
Seul'ün en pahalı semti Gangnam'da 28 farklı lokasyonda çekilen klip, 48 saatte tamamlandı. Klipteki figürler kesinlikle tesadüf eseri oluşmamış. Bunun için ciddi bir hazırlık sürecinden geçilmiş. Psy bu konuda şunları söylüyor: "Ben ve koreograflarım tüm hayvanlarla ilgili dans figürlerini denedik ve doğru hayvanı bulabilmek için 30 gece çalıştık. Sonrasında biri TV'yi açtı, o sırada ekrana bir at geldi ve at dörtnala koşarken, hepimiz bu görüntüye bakakaldık." İşte, meşhur dansın, yani 'hayali ata kement atıyor gibi yapma' hareketinin de temeli atılmış. '

TUHAF ŞARKICI' OLARAK TANINDI
Psy'ın gerçek adı Park Jaesang. Şarkıcı, babasının otomotiv şirketinde çalışmak yerine, okumak için ailesini ikna etmeyi başarmış. 1996'da Boston Üniversitesi'ne girmiş ama kısa bir süre sonra okulu bırakmış. Elindeki parayla kendisine bir bilgisayar, bir elektronik klavye satın almış. O dönem hip-hop müziği dinlemeye başlamış. 90'ların müziği ise geleceğine yön vermiş. Ünlü şarkıcı "Eğer bu kadar hızlı şarkı söyleyebilirsem, kesinlikle gerçek bir şarkıcı olabilirim" demiş kendi kendine. Bu dönemden sonra Berklee College of Music'e girmiş. Berklee'den mezun olduktan sonra Kore'ye geri dönen Psy, 2001'de "Psy... From the Psyco World!" adını verdiği ilk albümünü çıkarmış. 'Tuhaf şarkıcı' olarak anılan Psy, şöhret basamaklarını yavaş yavaş tırmanmaya başlıyor.

KAMUOYU BASKISI YAŞIYORUM

Psy, 'Gangnam Style'ın başarısından sonra yapacağı şarkıyı düşünmekten her gecesinin bir kabus gibi geçtiğini söylüyor. "Kamuoyundan baskı görüyorum ve herkes beni YouTube'da başarı kazanmış, komik şarkı söyleyen biri olarak biliyor ama şimdilik..." diyor ve ekliyor: "Madonna gibi dev konserler verdiğimde son sözü söyleyeceğim. Benim de dünyaya kendimi göstereceğim günler gelecek."

BİZE ULAŞIN