Sinema sayesinde daha güçlüyüm

'Sinemam ve Ben' isimli ilk kitabını piyasaya çıkaran Türkan Şoray: Eskiden tek başıma olmaktan korkuyordum. Şimdi tek başıma olduğumda çok daha güçlü hissediyorum. Beni bu noktaya getiren şey sinema oldu

Türk sinemasının 'Sultan'ı Türkan Şoray'ın 'Sinemam ve Ben' adlı kitabı geçen hafta okuyucularla buluştu. Henüz 14 yaşındayken İlker İnanoğlu ile karşılaşıp sinemaya adım atan Şoray; kitabında sinema ve özel hayatını kaleme aldı. Bebek'teki evinde bir araya geldiğimiz usta oyuncuyla kitabını, sinema yolculuğunu ve hayatını konuştuk...

HAYATIM SİNEMA
'Sinemam ve Ben' kitabınız okuyucularla buluştu. Sizi bu kitabı yazmaya iten sebep neydi?
Bir gün hayatımdan kareler gözümün önünden geçti ve onları paylaşmak istedim. Çok sayıda sinemacı olmak isteyen genç var; 'Bu kitap onlara bir ışık olur, yol gösterir' diye düşündüm. Sinema okuluna gitmedim, el yordamıyla nasıl oyuncu olduğumu anlatmak istedim. Seyircilerde bazı filmler mutlaka yer edinmiştir. O anılar tazelensin istedim.
Nasıl bir kitap oldu?
Bu kitap bir biyografi değil. İçinde hayatım, doğumum, evliliklerim de var ama benim hayatıma daha çok sinema dokundu. Hayatım sinema oldu. Kitapta ağırlıklı olarak sinema yer alıyor.
Kitap kapağı için neden bu fotoğrafı seçtiniz? Birkaç alternatif vardı ama bu fotoğrafı kızım Yağmur da çok seviyor. Kitabın içindeki bütün fotoğraflar kendi arşivimden... Sayfalarda anlattığım konular hakkındaki fotoğraflara yer vermek istedim. Seyircimin beni çok iyi tanıdığını biliyorum ama 'Bu yönünü bilmiyormuşuz' diye düşünecekleri şeyler de bulacaklar.

ÜRKEK BİRİYDİM
Kitabınızda kendi değişiminizden de bahsetmişsiniz.
Toplumun değişmesiyle birlikte ben de değiştim. Kendi hakkında karar veremeyen, özgüveni olmayan bir genç kız yavaş yavaş değişime uğradı. 70-80'li yıllara kadar kendi haklarımın, gücümün bilincinde değildim ama sinemadaki gücümü biliyordum. Yoksa o filmleri yapamazdım. Hayata karşı ürkektim. Canlandırdığım karakterler benim gibi masum, hakkını aramayan, erkeğe bağımlı karakterlerdi ama o zaman toplumdaki kadın oydu. Toplumun değişmesiyle oynadığım roller de değişmeye başladı. Sinema çağın aynasıdır.
Nasıl oldu bu değişim? 80'li yıllardan sonra kendimi sorgulamaya başladım. Yıllar önce tek başıma olmaktan korkuyordum. Şimdi tek başıma olduğumda çok daha güçlü hissediyorum. Beni bu noktaya getiren sinema oldu.
Geçmişinizi kaleme alırken neler hissettiniz? Duygularım ağır bastı. Bazen de yabancılaşarak başka bir hayatı inceliyormuşum gibi yazdım.


BİZE ULAŞIN