Oyuncuların en mahrem sırları açığa çıkıyor

Moda Sahnesi açıldığı günden bu yana izleyici sayısını artırarak yoluna devam ediyor. Ekip, '6 Oyuncu Yönetmenini Arıyor' adlı oyunla yine seyircinin gönlünü kazanacak bir işe imza atıyor. Steven Berkoff'un yazdığı, Onur Ünsal'ın çevirdiği oyunun yönetmeni Kemal Aydoğan. Oyunun sahne tasarımı Bengi Günay'a, ışık tasarımı İrfan Varlı'ya ait. Mutlu Güney, Ayçe Abana, Esra Kızıldoğan, Onur Ünsal, Timur Acar, Alper Baytekin ve Deniz Elmas'ın rol aldığı oyun; oyunculuğu irdeleyip sektöre dair önemli mesajlar veriyor.

OYUNCU BEKLER

Oyunun konusuna gelince... Çölde çekim yapan film ekibi, set arası verip star oyuncunun gelmesini bekler. Filmde rol alan altı oyuncu, bir otelde dinlenmeye çekilir. Oyunculuk bir nevi beklemektir ve oyuncu dediğin oynamak için değil, beklemek için para almaktadır... Bekleyiş, beklendiğinden uzun sürdüğü için oyuncular; oynadıkları sinema filminden ve yönetmenden başlayarak oyunculuk mesleğini ve sektörü tartışırlar. Aynı sahneyi 30 tekrarla çektiği için yönetmeni eleştirenlerle, ona destek verenler arasında bir çatışma başlar. Onların deyimiyle; ruhunu şeytana satan oyunculardan kimisi yönetmenin gözüne girmeye çalışıp yalakalık yapar, kimisi kendisini bir şey sanıp rol aldığı sinema veya çalıştığı yönetmenler üzerinden diğerini ezmeye çalışır. Kimi oyunculuğu aşkla yaptığını savunur, kimisi ise para için yaptığını... Ancak, az önce arkasından konuştukları yönetmen karşılarında beliriverince hepsi muma döner. Çünkü sette kral yönetmendir. Sinema yönetmen sanatıdır. Oyunda verilen mesajlardan biri re; sevsen de, sevmesen de yönetmene saygı duymak zorundasın. Karşımızda bu söylemlerde bulunan karakterleri canlandıran altı oyuncu var ama hepsi de aynı çarkın içinde. Aslında oyuncular, canlandırdıkları karakterler üzerinden kendilerini eleştiriyorlar. Yani oyunu sahnelerken gerçeği yansıtıp özeleştiri yapıyorlar. Onların bu halini görünce "Hakikaten oyunculuk ne zor" diyorsunuz. Onlara hak verip yalan bir dünyada maskelerle yaşadıklarını anlıyorsunuz.

DİZLERİ ZEDELENMİŞ

Yaklaşık 80 dakika süren oyunda oyunculuklar başarılı. Ancak Timur Acar; bir seyircinin deyimiyle, nefes alıp verirken bile komik. Komedi yükünü tek başına sırtlıyor. Tiyatronun kutsal olduğunu savunan Deniz Elmas'ın da özellikle tiradı çok etkileyiciydi. Tüm oyuncuların pencere önünde star oyuncuyu dikizledikleri ve Onur Ünsal'ın star oyuncuya uzaylı muamelesi yapanların arasından sıyrılarak onun da insan olduğunu gösterdiği sahne de oyunun akılda kalan bölümlerinden. Ancak o pencere önündeki diz çökmeler oyuncuları biraz zorlamış gibi. Çünkü yer halı olduğu için kısa şortlu her oyuncunun diz kapağında oluşan yara izi gözden kaçmıyor.
İlker Gezici
BİZE ULAŞIN